Inflacja w czerwcu niższa od przewidywań analityków

Inflacja w czerwcu niższa od przewidywań analityków
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 11,5% w ujęciu rocznym w czerwcu 2023 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11,5% (wskaźnik cen 111,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0)” – czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,8% r/r, nośników energii wzrosły o 18%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 18%, podano w komunikacie.

Tanieją żywność, paliwo, energia m/m

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3% m/m, nośników energii spadły o 0,3%, cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,9%.

Konsensus rynkowy wyniósł: 11,7% r/r i 0,1% m/m.

„To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy ceny stoją” – zauważa w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan i dodaje:

„Dominujący w danych jest spadek cen paliw. W skali roku paliwa są tańsze o 18%. W ciągu miesiąca również odnotowaliśmy spadek – 0,9%. To z jednej strony wynik tego, że ceny na rynkach światowych zdecydowanie wróciły do poziomów sprzed wybuchu wojny. Umocnił się też dość wyraźnie złoty, co również wpływa na rozliczenia i koszty zakupu paliw.”

Fryderyk Krawczyk, dyrektor departamentu zarządzania aktywami VIG/C-QUADRAT TFI zauważa:

„Widzimy, że szok towarowy oraz surowcowy powoli przechodzą do historii i silnie wspierają tendencje spadkową inflacji. Niestety w całym procesie mamy również „łyżkę dziegciu”. To co powinno niepokoić, to ciągle utrzymujący się silny wzrost płac i inflacja usługowa. Jeśli te dwa zjawiska również w najbliższych miesiącach się nie ustabilizują, to kontynuacja trendu dalszego silnego obniżania inflacji do celu polityki monetarnej w Polsce może napotkać znaczące przeszkody.”

Źródło: ISBnews, Konfederacja Lewiatan, VIG/C-QUADRAT TFI