Inflacja spowolniła. O ile wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu?

Inflacja spowolniła. O ile wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu?
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 0,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2019 r. (wobec 1,1% r/r w grudniu 2018 r.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane wstępne. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w styczniu, podał też GUS.

Według wstępnych danych ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2019 r. w porównaniu ze styczniem 2018 r. wzrosły o 0,9 (wskaźnik cen 100,9) #GUS #CPI #WskaźnikCen #ceny #inflacja @GUS_STAT

Jedenastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 0,8-1,2% r/r (średnia wyniosła  0,98%).

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w lutym w dół. BIEC: wzrosły oczekiwania inflacyjne >>>

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w styczniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem0,9
   Żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe0,9
   Mieszkanie0,6
   Transport2,6

Inflacja przyspieszy w lutym?

Inflacja konsumencka przyspieszy w lutym br. do 1,2% r/r z poziomu 0,9% r/r odnotowanego w styczniu 2019 r., prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

„W lutym 2019 roku oczekujemy wolniejszego wzrostu cen żywności, dalszego, choć wolniejszego, spadku cen odzieży i obuwia wynikającego z czynników o charakterze sezonowym, a także spadku cen w transporcie. W ocenie MPiT w lutym 2019 roku roczny wskaźnik cen wyniesie 1,2%, natomiast w ujęciu miesięcznym pozostanie bez zmian” – czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Czytaj także: Inflacja już poniżej 1 proc. >>>

„Należy mieć na uwadze, iż ze względu na przeszacowania wag w koszyku inflacyjnym, wskazania dla stycznia mogą ulec rewizji wraz z publikacją danych za luty”- podkreślili eksperci resortu.

W całym 2019 rok presja inflacyjna będzie umiarkowana

Również część analityków ocenia, że w lutym powinno nastąpić odbicie inflacji powyżej 1% z uwagi na niską bazę odniesienia w przypadku paliw i żywności.

Analitycy oceniają, że w całym 2019 rok presja inflacyjna będzie umiarkowana, a część z nich prognozuje powrót inflacji w okolice celu 2,5% pod koniec br.

Piątkowe dane są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej. Większość analityków spodziewa się stabilizacji kosztu pieniądza przez cały 2019 rok. Zdaniem niektórych, pierwsza podwyżka stóp procentowych może nastąpić najwcześniej w I kw. 2020 r. lub po 2020 roku.

Czytaj także: Presji inflacyjnej brak >>>

„W kontekście oczekiwanego spowolnienia gospodarczego rok 2019 upłynie pod znakiem umiarkowanej inflacji, a powrót w okolice celu nastąpi nie wcześniej niż w grudniu. Oczekujemy, że na przestrzeni całego roku stopy NBP pozostaną bez zmian, a do pierwszej podwyżki może dość dopiero w 1Q20” – uważa starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

„Wybiegając w przyszłość: w nadchodzących miesiącach spodziewamy się inflacji poniżej niższego pasma odchyleń (1,5%) celu inflacyjnego. Dlatego też, rewidujemy naszą prognozę CPI na 2019 rok – nieco poniżej obecnej 1,9%. Podtrzymujemy, że nie dojdzie do zmian w polityce pieniężnej w tym roku” – mówi analityk Erste Group Research Katarzyna Rzentarzewska.

„Uważamy, że inflacja CPI osiągnie szczyt w połowie roku (2,3%r/r), jednak wzrost dalej bazować będzie głównie na cenach żywności i paliw. Bardziej zrównoważona struktura widoczna będzie dopiero w 2 poł. roku” – podsumowuje główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

Źródło: ISBnews