Ile w Polsce zarabiają pracownicy fizyczni?
Doświadczenie pracownika fizycznego
W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 pracowników fizycznych podzielono na cztery poziomy trudności pracy. Są to pracownicy początkujący, doświadczeni, starsi i liderzy. Początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę, otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3 100 PLN. Pracownicy fizyczni, którzy zdobyli już niezbędne doświadczenie do pracy na swoim stanowisku, zarabiają 3 600 PLN. Nieco wyższe wynagrodzenie – 4 300 PLN – otrzymują starsi pracownicy fizyczni. Najwięcej zarabiają liderzy, których mediana wynagrodzenia wynosi 4 800 PLN.
Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto
pracowników fizycznych o różnym poziomie doświadczenia
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Najwyższe wynagrodzenie na stanowiskach fizycznych
W Raporcie poza ogólnymi analizami dotyczącymi pracowników fizycznych znajdują się informacje o zarobkach na konkretnych stanowiskach. Po uszeregowaniu stanowisk starszych pracowników fizycznych od tych z najniższym wynagrodzeniem do tych z najwyższym, okazuje się, że pracownicy fizyczni ze specyficzną wiedzą czy umiejętnościami otrzymują wynagrodzenie znacząco powyżej średniej krajowej (4 772 PLN we wrześniu 2018, GUS).
Najwyżej opłacane stanowiska starszych pracowników fizycznych (mediana wynagrodzenia całkowitego brutto)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Najwyższe wynagrodzenie pośród starszych pracowników fizycznych otrzymują drukarze – połowa zatrudnionych na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie brutto wyższe niż 5 900 PLN. Na drugim miejscu znalazł się monter maszyn i urządzeń, którego wynagrodzenie jest o 400 PLN niższe. W trójce najlepiej zarabiających pracowników fizycznych znalazł się też starszy serwisant, którego wynagrodzenie wynosi 5 200 PLN.
Wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach
Rynkowy punkt odniesienia do porównywania wynagrodzeń może być różny w zależności od organizacji. Dla niektórych firm istotne będzie porównanie się z firmami lokalnymi, dla innych kluczowa będzie branża, a jeszcze inne będą porównywać się z firmami o podobnej wielkości. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dostarczamy szerokiego zakresu przekrojów danych, który pomoże wybrać najtrafniejszy punkt odniesienia.
Jednym z najczęściej wybieranych kryteriów do analizy wynagrodzeń pracowników fizycznych jest region. Na mapie poniżej oznaczano jak kształtują się wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach. Najwyższe stawki otrzymują pracownicy w województwach: mazowieckim (4 190 PLN), wielkopolskim (4 180 PLN) i śląskim (4 120 PLN). Najniższe wynagrodzenie z kolei oferują pracodawcy z województwach: podlaskim (3 550 PLN), kujawsko-pomorskim (3 550 PLN) oraz lubelskim (3 400 PLN).
Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto
pracowników fizycznych w różnych województwach
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Jeżeli nie podano inaczej, zaprezentowane w artykule stawki dotyczą mediany wynagrodzenia całkowitego brutto (oznacza to, że połowa zatrudnionych na danym stanowisku otrzymywała wynagrodzenie wyższe niż pokazana kwota).