Ile można zyskać na zwolnieniu z podatku PCC przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Ile można zyskać na zwolnieniu z podatku PCC przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?
Źródło: Rankomat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
31 sierpnia wchodzi w życie nowe ułatwienie dla kupujących pierwszą w życiu nieruchomość. Nabywający mieszkanie lub dom na rynku wtórnym będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku 50-metrowego lokalu w dużym mieście oznacza to oszczędność w wysokości od 6 tys. zł do ponad 13 tys. zł - wyliczyli eksperci porównywarki ubezpieczeń i produktów finansowych rankomat.pl.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to danina, którą uiszczamy na rzecz państwa, dokonując jako osoba prywatna transakcji w obrocie gospodarczym. Najczęściej z obowiązkiem jego zapłaty spotykamy się przy zakupie używanego samochodu osobowego.

Podatek w wysokości 2 proc. wartości transakcji musimy także uiścić, kupując nieruchomości na rynku wtórnym. 31 sierpnia obowiązek zapłaty podatku PCC zniknie w przypadku osób, które na rynku wtórnym kupią pierwszą w życiu nieruchomość.

Droższe mieszkanie, większa ulga

Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którą kupujący pierwszy dom, mieszkanie lub nabywający spółdzielcze prawa do lokalu, są z niego zwolnieni.

Zgodnie z przepisami, z nowego ułatwienia mogą skorzystać także osoby, które wcześniej posiadały mniej niż połowę udziałów w nieruchomości.

W przypadku 50-metrowego lokalu w dużym mieście ulga w podatku PCC to oszczędność w wysokości od 6 tys. zł do ponad 13 tys. zł

Dla przykładu: średnia cena 50-metrowego mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie to nieco ponad 600 tys. zł., co oznacza, że dzięki zwolnieniu z podatku PCC w portfelu kupującego zostanie ponad 12 tys. zł.

Natomiast porównywalny lokal w Poznaniu kosztuje około 500 tys. zł. W tym przypadku, dzięki zwolnieniu z podatku, kupujący zaoszczędzi około 10 tys. zł

Ulga w PCC plus Bezpieczny Kredyt 2% – znaczące wsparcie przy zakupie mieszkania

Szykując się do zakupu nieruchomości warto pamiętać, że cena mieszkania czy domu to nie wszystko. Z taką operacją wiążą się także koszty okołotransakcyjne oraz wydatki niezbędne do przystosowania lokalu do własnych potrzeb.

Wszystkie te koszty – o ile pozwala na to nasza zdolność kredytowa – mogą być finansowane kredytem hipotecznym. Od początku lipca kupujący pierwszą w życiu nieruchomość mają dostęp do takiego finansowania na preferencyjnych warunkach, dzięki publicznemu programowi „Bezpieczny Kredyt 2%”

Program Bezpieczny Kredyt 2% i zwolnienie z podatku PCC to rozwiązania, które mają ułatwić zakup pierwszego mieszkania lub domu. Osoby, które z nich skorzystają, mogą liczyć na poważne oszczędności.

„W przypadku zakupu mieszkania o wartości 400 tys. zł, dzięki zwolnieniu z podatku PCC już na starcie zostaje w naszym portfelu 8 tys. zł. Jeśli dodatkowo skorzystamy z preferencyjnego kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, to przez cały okres kredytowania – w porównaniu z kosztami standardowej pożyczki – nasze oszczędności wyniosą ponad 200 tys. zł” – wylicza Konrad Pluciński z rankomat.pl.

Źródło: rankomat.pl