IKO: jest już dostępny asystent głosowy. Wystarczy wypowiedzieć polecenie

IKO: jest już dostępny asystent głosowy. Wystarczy wypowiedzieć polecenie
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Za pomocą asystenta głosowego klienci PKO Banku Polskiego korzystający z IKO mogą m.in. zrobić przelew, sprawdzić stan konta i jego historię oraz zapłacić BLIKIEM. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, asystent umożliwia swobodną komunikację głosową lub tekstową. Nowa funkcja działa pilotażowo dla części użytkowników IKO, w ciągu kilku tygodni będzie dostępna dla wszystkich.

#ZbigniewJagiełlo: Asystent głosowy jest istotnym krokiem w rozwoju cyfrowego banku przyszłości, a #IKO staje się najważniejszym sposobem kontaktu i podstawowym miejscem podejmowania decyzji przez klienta #AI #AsystentGłosowy #Huawei #NoweTechnologie @PKOBP

Od kilku dni IKO jest też już dostępne w AppGallery firmy Huawei. Aplikacja IKO zyskała nową funkcję – asystenta głosowego.

Usługa działa pilotażowo dla części klientów korzystających z telefonów z systemem Android, w ciągu kilku tygodni będzie dostępna dla wszystkich.

Na początek daje możliwość m.in.: polecenia przelewu, sprawdzenia historii i stanu konta czy płatności BLIKIEM.

Użytkownicy smartfonów i tabletów marki Huawei mogą też już pobrać aplikację IKO z AppGallery, autorskiego sklepu tej marki z aplikacjami.

90 tys. zwrotów językowych

Asystent głosowy PKO Banku Polskiego wykorzystuje zaawansowaną analitykę i algorytmy sztucznej inteligencji, aby zrozumieć wypowiedź klienta i odpowiedzieć na nią, a także w razie potrzeby zlecić dyspozycję. Komunikuje się w języku naturalnym, m.in. rozumie słowa i wyrażenia potoczne; do jego uczenia za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji użyto 90 tysięcy zwrotów.

To wygodny, nowoczesny i bezpieczny kanał kontaktu z bankiem, ułatwiający załatwienie codziennych spraw finansowych.

‒ W PKO Banku Polskim stale rozwijamy nowe technologie, wspierające naszych klientów. Komunikacja głosowa to przyszłościowe rozwiązanie i wygodna forma korzystania z aplikacji bankowej w telefonie. Smartfon jest urządzeniem, które zdominowało nasze życie i mobilna bankowość dynamicznie się rozwija.

Myślimy o wygodzie i bezpieczeństwie klientów oraz ich oczekiwaniach związanych nowoczesnymi technologiami. Udoskonalamy aplikację IKO tak, by była maksymalnie prosta i intuicyjna w obsłudze.

Asystent głosowy jest kolejnym istotnym krokiem w rozwoju cyfrowego banku przyszłości, a IKO staje się najważniejszym sposobem kontaktu z bankiem i podstawowym miejscem podejmowania decyzji przez klienta ‒ podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Pierwszy w Polsce tak zaawansowany asystent głosowy

‒ Od 28 maja PKO Bank Polski uruchomił rozwiązanie, które dotychczas było domeną najbardziej rozwiniętych technologicznie firm świata jak Google, Amazon czy Apple. Do tej pory żadna instytucja finansowa w Polsce nie zdecydowała się na uruchomienie asystenta głosowego z tak zaawansowanym zakresem realizowanych intencji użytkownika.

System rozumie i wykonuje ponad 70 rodzajów zadań wypowiedzianych lub napisanych przez rozmówcę. Wybraliśmy na początek te, które są najczęściej zlecanymi dyspozycjami w IKO ‒ dodaje Kamil Konikiewicz, Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Czytaj także: PKO BP: w ciągu trzech lat kluczowe systemy IT banku będą działać w chmurze hybrydowej

Użytkownik dostaje aplikację

Użytkownik IKO nie musi nic instalować – jeżeli znalazł się w grupie pilotażowej, asystenta głosowego otrzyma wraz z aktualną wersją aplikacji. Jeżeli ktoś ma aktualną wersję i nie widzi ikony asystenta głosowego, dostęp do tej funkcji uzyska już wkrótce. Będzie ona stopniowo udostępniana kolejnym klientom, także korzystającym z telefonów z systemem iOS.

Po instalacji nowej wersji IKO należy kliknąć w ikonę chmurki dialogowej w prawym górnym rogu ekranu głównego aplikacji, potem wyrazić zgodę na rejestrowanie i przetwarzanie danych.

Następnie system poinstruuje w czym może pomóc, a użytkownik podejmuje decyzję czy woli komunikować się mówiąc czy pisząc (może to zmienić w każdym momencie).

Funkcji asystenta będzie przybywać

Przy pomocy asystenta można m.in.:

‒ zrobić przelew zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta, zrobić przelew na telefon,

‒ sprawdzić stan konta, przeszukać historię konta, doładować telefon, zapłacić BLIKIEM.

Wspieranych przez asystenta funkcji będzie stopniowo przybywać. System wciąż się uczy i jeśli czegoś nie może obecnie wykonać, to przenosi użytkownika do miejsca w IKO, gdzie wykona on operację bankową samodzielnie.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Na przykład gdy użytkownik powie:

„chyba zgubiłem kartę” – asystent przeniesie go do ekranu, na którym może ją zastrzec;

„chcę kupić 100 euro” – przekieruje do bankowego Kantoru internetowego; „potrzebuję więcej gotówki”- zaproponuje przejście do wniosku o pożyczkę gotówkową.

Asystent mówi jedynie w języku polskim. Rozumie język naturalny i nie narzuca sposobu komunikacji, np. zlecając przelew można powiedzieć „zrób przelew do…”, ale też „pchnij hajs do…”.

90 tysięcy zwrotów użytych do jego uczenia za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji w praktyce oznacza, że np. sprawdzenie stanu konta można zlecić na ponad 2 tysiące sposobów.

Rozmowy będą rejestrowane

Rozwiązanie jest dostępne dla klientów, którzy ukończyli 16 lat (zgodnie z przepisami młodsze osoby nie mogą samodzielnie wyrazić zgody na przetwarzanie danych) i mają konto w PKO Banku Polskim.

Asystent głosowy rejestruje rozmowy tak samo, jak to się dzieje na zwykłej infolinii. Nagrania nie są nikomu udostępniane. Użytkownik przed pierwszym uruchomieniem tej funkcji jest powiadomiony o nagrywaniu i wyraża zgodę.

Czytaj także: Kiedy sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe doprowadzą do rewolucji bankowej 4.0?

Asystent rejestruje dźwięk tylko wtedy, kiedy jest włączony i wybrana jest opcja rozmowy głosowej, po zamknięciu jego ekranu mikrofon automatycznie się wyłącza. Używanie asystenta głosowego jest równie bezpieczne, jak korzystanie z aplikacji IKO czy rozmowa z konsultantem na infolinii.

Użytkownik powinien jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy również od niego – szczególnie powinien zwracać uwagę na to, gdzie i przy kim podaje swoje dane lub informacje o swoich finansach.

Pełna integracja aplikacji z Huawei Mobile Services

Od kilku dni IKO jest też już dostępne w AppGallery firmy Huawei. Użytkownicy smartfonów i tabletów tej marki mogą pobrać, zainstalować i używać aplikację mobilną PKO Banku Polskiego.

IKO na razie jest dostępne dla urządzeń Huawei korzystających z Google Mobile Services. Kolejnym etapem będzie pełna integracja aplikacji z Huawei Mobile Services, dzięki czemu będą z niej mogli korzystać użytkownicy najnowszych produktów chińskiego koncernu.

Obecnie liczba aktywnych aplikacji IKO przekracza 4,5 mln, prawie 20 proc. z nich działa na urządzeniach Huawei. Ta firma jest wśród użytkowników IKO drugim najpopularniejszym producentem telefonów z systemem Android.

IKO ma już 7 lat

Na początku marca tego roku minęło 7 lat od uruchomienia aplikacji mobilnej IKO. W tym czasie jej użytkownicy wykonali 350 mln transakcji na łączną kwotę ponad 102 mld zł.

W ostatnich miesiącach Bank wprowadził kilka nowości w aplikacji m.in. możliwość opłacania miejskich parkingów, zakup biletów komunikacyjnych, a także dostęp do mobilnej autoryzacji, możliwość kupowania ubezpieczeń komunikacyjnych, złożenie wniosku o konto walutowe, limit odnawialny i zmianę limitu odnawialnego, kartę kredytową i zmianę limitu karty.

Od niedawna można też wnioskować w IKO o kartę debetową lub naklejkę zbliżeniową do swojego ROR. Planowane są kolejne wdrożenia jak płatności za autostrady oraz zakupy bez kodu BLIK – w przypadku płatności powtarzalnych.

Według danych sklepu Google Play, IKO przekroczyła barierę 5 mln pobrań jako pierwsza spośród aplikacji banków działających w Polsce. Wysoka popularność i najwyższe oceny wystawione przez użytkowników dały jej dwa lata z rzędu zwycięstwo w rankingu brytyjskiego Retail Banker International.

IKO wyprzedziło aplikacje największych światowych banków takich jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America. Klienci dwóch największych sklepów z aplikacjami wystawili IKO już prawie 500 tys. ocen, których średnia to 4,8 na 5 możliwych gwiazdek.

 Aplikacja IKO jest więc nie tylko aktywnie używana przez klientów, ale i bardzo dobrze przez nich oceniana. Zwyciężyła w konkursie Mobility Trends w kategorii „Mobilna aplikacja B2C roku 2019” i została nagrodzona statuetką „Złoty Bell” – o zwycięstwie IKO zdecydowali użytkownicy w internetowym plebiscycie.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP