III. edycja Dnia Edukacji Finansowej Fundacji GPW
Fundacja GPW już po raz trzeci zorganizowała Dzień Edukacji Finansowej (DEF) – wydarzenie kierowane do szerokiej grupy odbiorców zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu finansów osobistych, oszczędzania i inwestowania. Udział w DEF (stacjonarnie oraz online) wzięło niemal 1800 osób.
Dodatkowo ponad 4000 uczniów i nauczycieli ze 180 klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyło w lekcji „EduAkcja: oszczędzanie i inwestowanie”, przeprowadzonej przez prof. dr hab. Krzysztofa Jajugę, która odbyła się w ramach wydarzenia.
Po raz pierwszy w ramach DEF zostało także zorganizowane Spotkanie Studenckich Kół Naukowych, w którym uczestniczyło niemal 60 studentów reprezentujących 7 kół naukowych z 7 polskich uczelni.
Studenci wzięli udział w warsztacie „Od liczb do decyzji – podstawy i praktyka w modelowaniu finansowym”, który poprowadził Grzegorz Chłopek, CFA, Wiceprezes Zarządu PKO TFI. Mieli oni również okazję do poznania swoich działań podczas sesji networkingowej, która, mogą zaowocować wspólnymi inicjatywami w przyszłości.
Budowanie świadomości finansowej
– Edukacja finansowa to z jednej strony wiedza, ale też uczenie się przez doświadczenie i śledzenie wydarzeń. Wyławianie tych najważniejszych informacji wydaje być najważniejszym elementem edukacji finansowej – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu GPW, podczas uroczystego otwarcia wydarzenia na Sali Notowań.
– Bardzo często dużo czasu poświęcamy na edukację, a mniej na to żeby sprawdzać co z tego, czego się nauczyliśmy nam rzeczywiście się przyda. Dlatego bardzo dobrze, jeśli uczymy się i eksperymentujemy, bo właśnie na tym polega w mojej ocenie dobra edukacja ekonomiczna – podkreślił prezes GPW.
– Ostatnie lata to czas zmiennego otoczenia ekonomicznego, tym bardziej ważne jest, aby budować świadomość finansową wśród obywateli. Powinniśmy mówić nie tylko o szansach, jakie dają produkty finansowe, ale i pokazywać zagrożenia, jakie ze sobą niosą zwłaszcza w związku z nowymi rozwiązaniami technologicznymi – napisała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, w liście odczytanym na początku uroczystości.
Czytaj także: Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice
Domowa Strategia Edukacji Finansowej
Ważnym elementem tegorocznej edycji DEF była debata ekspercka „Czego Jan się nie nauczy, tego Jaś nie będzie umiał? W poszukiwaniu Domowej Strategii Edukacji Finansowej”, podczas której paneliści zmierzyli się z próbą odpowiedzi na pytanie, kto w największej mierze powinien odpowiadać za edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży – rodzice, szkoła i nauczyciele, a może instytucje publiczne i finansowe.
Rozmawiano także o tym, jakimi narzędziami wesprzeć rodziców i nauczycieli w ich edukacyjnych zadaniach i jaka będzie w tym rola nowego przedmiotu szkolnego „biznes i zarządzanie” oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.
W debacie udział wzięli dr Marek Dietl, prezes zarządu GPW, dr hab. Marta Maciejasz, prof. UO z Uniwersytetu Opolskiego, Monika Wojciechowska, Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej oraz Grzegorz Chłopek, wiceprezes zarządu PKO TFI. Debatę poprowadziła Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl.
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice
Na zakończenie pierwszej części DEF odbył się także panel „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice”.
W panelu uczestniczyli reprezentanci 5 największych organizacji społecznych realizujących działalność edukacyjną w ramach szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej w zakresie wiedzy ekonomicznej, które w marcu 2023 r. zawarły porozumienie w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej:
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości,
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne,
Fundacja GPW,
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości,
Związek Harcerstwa Polskiego.
W panelu uczestniczył również Krzysztof Pietraszkiewicz, przewodniczący Komitetu Honorowego REE2024.
Opowiedzieli oni słuchaczom o idei Roku Edukacji Ekonomicznej i zaplanowanych w ramach inicjatywy wydarzeniach oraz o tym, jak inne instytucje, organizacje i wszyscy zainteresowani mogą włączyć się w obchody tego wyjątkowego roku, przyjętego uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Polscy uczniowie chcą uczyć się w szkole o ESG
Dzień Edukacji Finansowej na GPW
W programie Dnia Edukacji Finansowej znalazły się również liczne prelekcje dotyczące m.in. zagadnień związanych z inwestowaniem oraz długoterminowym oszczędzaniem, w tym na emeryturę, ale także szerzej – zarządzaniem finansami osobistymi, kształtowaniem postaw przedsiębiorczych u dzieci i młodzieży oraz cyberbezpieczeństwem. Wydarzenie zostało podzielone na moduły kierowane do różnorodnych grup odbiorców:
- Jak świadomie inwestować na giełdzie? Moduł dla początkujących i przyszłych inwestorów?
- Jak edukować o finansach dzieci i młodzież? Moduł dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych i rodziców dzieci w wieku szkolnym?
- Jak bezpiecznie prowadzić finanse osobiste i oszczędzać na emeryturę? Moduł dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje finanse?
Dodatkowo uczestnicy obecni na GPW mieli możliwość spotkania się z Partnerami wydarzenia przy stoiskach informacyjnych oraz zapoznania się z ich szeroką ofertą edukacyjną.
Do współpracy merytorycznej zaproszono grono ekspertów oraz przedstawicieli partnerów i organizacji zajmujących się problematyką edukacji finansowej społeczeństwa, dla których działania z tego zakresu są wpisane w misję i cele statutowe tych organizacji.
Dzień Edukacji Finansowej został zrealizowany w ramach kampanii World Investor Week.
Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie GPW.
Szczegółowych informacji udziela Fundacja GPW: fundacjagpw@gpw.pl
***
Współorganizatorem DEF została: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Finansów, Centrum GovTech, Rada Edukacji Finansowej oraz Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych.
Partnerem strategicznym wydarzenia był: ORLEN S.A.
Partnerami głównymi zostali: Dom Maklerski BOŚ S.A. oraz PKO TFI, a Partnerami – Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego oraz Beta Securities Poland S.A.
Partnerami merytorycznymi Dnia Edukacji Finansowej byli: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, PFR Portal PPK, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska Izba Ubezpieczeń, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, CFA Society Poland, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, Czepczyński Family Foundation oraz Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Rzeczpospolita oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet, PAP Biznes, Bankier.pl, Głos Nauczycielski, Gadu-Gadu, dlastudenta.pl oraz Profit Journal.