Home Broker notuje wzrost sprzedaży, choć najwięksi deweloperzy hamują

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wzrost.akcje.01.250xW pierwszym kwartale 2013 roku za pośrednictwem Home Brokera sprzedanych zostało 950 mieszkań deweloperskich, o 17% więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie spółki deweloperskie obecne na GPW zanotowały 15-proc. spadek sprzedaży.

Wynikami za pierwszy kwartał br. Home Broker po raz kolejny udowodnił, że potrafi rozwijać się wbrew rynkowi. Strategia biznesowa polegająca na sprzedaży mieszkań budowanych przez kilkuset deweloperów znów zdała egzamin. – Jako broker mamy możliwość sprzedaży mieszkań pochodzących z różnych inwestycji, będących na różnych etapach budowy oraz oferowanych w różnym standardzie i w różnej cenie. To pozwala nam łatwo dostosować się do oczekiwań kupujących i wykorzystać pojawiające się na rynku okazje. Jednocześnie nie ponosimy ryzyka inwestycyjnego, które w znaczący sposób ogranicza aktywność deweloperów – mówi Monika Pietruszewska, członek zarządu Home Brokera.

Dwa segmenty rynku, które pobudziły sprzedaż

pietruszewska.monika.01.250x162W pierwszym kwartale 2013 roku spółka skoncentrowała swoje działania na dwóch segmentach rynku pierwotnego, w których popyt ze strony klientów był największy. – Pierwszy z tych segmentów to najmniejsze mieszkania o relatywnie niskiej cenie, dopasowane do potrzeb nabywców mających bardzo ograniczone budżety. Kierując się przykładem Warszawy można powiedzieć są to lokale w cenie ok. 300 tys. zł – wyjaśnia Monika Pietruszewska. W minionym kwartale pośrednik odnotował jednak także wzrost aktywności klientów poszukujących droższych lokali. – Są to osoby, które już od pewnego czasu przyglądały się rynkowi, ale czekały na dalszy spadek cen i poszukiwały prawdziwych okazji. W Warszawie są to klienci dysponujący budżetem do 500 tys. zł, poszukujący mieszkań ze średniej półki pod względem standardu i ceny, ale położonych w dobrych lokalizacjach, np. na Mokotowie – dodaje.

Wzrost aktywności mimo mniejszej sprzedaży w firmach deweloperskich

Dzięki temu, że spółka pozyskała do sprzedaży wiele inwestycji z opisanych wyżej dwóch segmentów rynku, w minionym kwartale za jej pośrednictwem deweloperzy sprzedali 950 mieszkań. Liczba ta jest o 17% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy Home Broker znalazł nabywców na 810 lokali deweloperskich. W stosunku do czwartego kwartału 2012 roku, kiedy Home Broker zanotował rekordową w swojej historii sprzedaż 1420 mieszkań deweloperskich, spadek wyniósł 33%. Wyniki z końcówki ubiegłego roku są jednak nieporównywalne ze względu na wygasanie programu „Rodzina na swoim”. Porównując czwarty kwartał z pierwszym trzeba też mieć na względzie, że koniec roku jest tradycyjnie okresem największej aktywności kupujących mieszkania, a początek roku – najmniejszej (wielu nabywców zabiera się co prawda do poszukiwań, ale skutkuje to transakcjami dopiero w kolejnych miesiącach).

60% wyniku spółek giełdowych

Warto też zauważyć, że spółki deweloperskie notowane na warszawskiej giełdzie zanotowały w pierwszym kwartale spadek sprzedaży mieszkań o 15% rok do roku, choć jeśli wyłączyć z analiz GANTa, to skala spadku była mniejsza (6%). Co więcej, 950 lokali, na których nabywców znalazł Home Broker, odpowiada 60% sprzedaży zrealizowanej przez spółki giełdowe, które podały takie wyniki (w sumie sprzedały 1595 mieszkań).

Home Broker sprzedaje mieszkania w budowie

Ciekawie też prezentuje się struktura „wiekowa” lokali, na które nabywców znajduje Home Broker. O ile na rynku dominuje opinia, że sprzedają się tylko mieszkania gotowe, to w Home Brokerze stanowiły one zaledwie 27% sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego wśród doradców ds. nieruchomości. Z dużym sukcesem firma sprzedawała natomiast lokale będące na wcześniejszym etapie budowy. Udział mieszkań będących na etapie do stanu zerowego wyniósł 20%, od stanu zerowego do stanu zamkniętego z elewacją wyniósł 33%, a od stanu surowego zamkniętego do oddania do użytkowania – 20%. Łącznie, uwzględniając rynek pierwotny i wtórny, Home Broker pośredniczył w pierwszym kwartale w sprzedaży 2379 nieruchomości mieszkaniowych o wartości 560,4 mln zł.

Źródło: Home Broker