GUS: zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie we wrześniu w górę, ale wzrost płac wyraźnie wyhamował
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 0,6% i wyniosło 4 771,86 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1% i wyniosło 6 224,9 tys. osób, podano w komunikacie.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2018 r. wyniosło 4771,86 zł (wzrost o 6,7% r/r). https://t.co/IIil7etUJM #GUS #statystyki #wynagrodzenia #RynekPracy pic.twitter.com/XAhm3GyDt1
— GUS (@GUS_STAT) 16 października 2018
Jedenastu ankietowanych analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął 3,3-3,4% r/r, przy średniej w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 3,35% r/r we wrześniu br. (wobec wzrostu o 3,4% r/r w sierpniu 2018 r.).
Czytaj także: Zaskakujące spowolnienie wzrostu płac we wrześniu >>>
Według nich, wynagrodzenia w tym sektorze we wrześniu br. zwiększyły się o 6,8-7,2% r/r, przy średniej na poziomie 6,96% r/r (wobec 6,8% wzrostu w sierpniu).
Spowolnienie dynamiki zatrudnienia może wskazywać na trwały trend
Wrześniowe dane dotyczące wzrostu zatrudnienia wskazują na głównie odzwierciedlają problemy polskiej gospodarki ze stroną podażową występującą na rynku pracy, ale również są efektem oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, uważają analitycy.
Większość ekonomistów podtrzymuje, że dynamika płac będzie kształtować się na podwyższonych poziomach – w okolicach 7% r/r w kolejnych miesiącach roku.
Analitycy podkreślają, że dynamika funduszu płac pozostaje jednak wciąż wysoka wspierając tym samym dobre perspektywy dla krajowej konsumpcji prywatnej.
Jednocześnie ekonomiści są zgodni, że dzisiejsze dane stanowią dla Rady Polityki Pieniężnej bardzo ważny argument za prowadzeniem łagodnej polityki pieniężnej.
Źródło: ISBnews