GUS: w czerwcu ’24 produkcja przemysłowa wzrosła r/r w 21 z 34 działów przemysłu

GUS: w czerwcu ’24 produkcja przemysłowa wzrosła r/r w 21 z 34 działów przemysłu
Fot. stock.adobe.com / AI Farm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu 2024 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,3% r/r w czerwcu 2024 r. Ceny producentów spadły o 6,1% r/r w czerwcu br., zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1%.

GUS podał, że: „Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 30,4%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 11,2%, papieru i wyrobów z papieru – o 6,9%, metali – o 6,7%, artykułów spożywczych – o 6,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,6%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,7%” – czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 29,2%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 10,9%, w produkcji napojów – o 9,5%, maszyn i urządzeń – o 8,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,7%, podał też GUS.

GUS: w czerwcu ’24 produkcja przemysłowa wzrosła r/r w 21 z 34 działów przemysłu

GUS: produkcja sprzedana przemysłu m/m

„W porównaniu z majem br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w czerwcu br. odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 22,5%, wyrobów z metali – o 11,5%, maszyn i urządzeń – o 9,2%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 8,3%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 6,5%, metali – o 6,4%, papieru i wyrobów z papieru – o 4,8%.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem br., wystąpił w 5 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,9%, wyrobów tytoniowych – o 1%” – czytamy dalej w komunikacie.

GUS: w czerwcu ’24 produkcja przemysłowa wzrosła r/r w 21 z 34 działów przemysłu

Czytaj także: GUS: produkcja przemysłowa w maju ’24 spadła o 1,7 proc.

GUS: produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,3% r/r

„W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,3% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano spadek o 1,6% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z majem br. wzrosła o 3,2%.

W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy notowano spadek o 2,1% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku” – czytamy w komunikacie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,8% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3% wyższym w porównaniu z majem br., podano także.

Konsensus rynkowy to spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 1,3%.

GUS: ceny producentów spadły o 6,1% r/r w czerwcu ‘24

„Według wstępnych danych w czerwcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w porównaniu do maja 2024 r. – o 0,1%, a spadły w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku – o 6,1%” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to spadek w ujęciu rocznym o 6,2%.

GUS podał też, że w czerwcu 2024 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły r/r o 6%, a w porównaniu z majem 2024 r. wzrosły o 0,3%.

Czytaj także: S&P Global: wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45 pkt. w maju ‘24

Komentarze: produkcja przemysłowa w czerwcu mocniejsza od prognoz, stopniowe ożywienie będzie kontynuowane

Adam Antoniak, ING Bank Śląski (dla PAP Biznes):

„Dane są lepsze od oczekiwań – większość obserwatorów, w tym my, spodziewała się spadku produkcji, z dwóch powodów – z jednej strony mieliśmy niekorzystny układ kalendarza, jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem, z drugiej – cały czas z otoczenia polskiej gospodarki napływają słabe informacje, jeżeli chodzi o kondycję na głównych, polskich rynkach eksportowych. Pomimo tego czerwiec okazał się trochę lepszy od oczekiwań.

Co więcej, patrząc na cały II kw. to był on w przemyśle lepszy niż I kw. Ożywienie jest kontynuowane, ono może rzeczywiście nie jest bardzo dynamiczne, ale wpisuje się w scenariusz, że wzrost PKB w drugim kwartale będzie mocniejszy niż w pierwszym. Gospodarka systematycznie przyspiesza.

Liczymy, że ożywienie będzie kontynuowane. Tempo odbicia może było rozczarowujące – mieliśmy dużą zmienność w poszczególnych miesiącach, związaną m. in. z efektami kalendarzowymi. Niemniej patrząc na dane kwartalne to widać, że powoli wychodzimy z dołka. Mieliśmy pięć kwartałów spadków w przemyśle w ujęciu rok do roku, a drugi kwartał 2024 r. prawdopodobnie powinien być już na lekkim plusie”.

Polski Instytut Ekonomiczny (X):

„Produkcja przemysłowa była w czerwcu o 0,3 proc. wyższa niż rok temu. Wzrost raportowany jest w 21 z 34 działów. Niemniej duże osłabienie widoczne było wśród producentów sprzętu elektrycznego oraz w sektorze maszynowym (kolejno 29,2 i 8,5 proc. rdr).

Spodziewamy się niewielkiego wzrostu przemysłu w kolejnych miesiącach. Dane Eurostatu wskazują, że całkiem dobrze radzą sobie producenci dóbr konsumpcyjnych oraz branże powiązane z energetyką. Równocześnie na wynikach ciąży słabsza dyspozycja eksporterów.

Taki obraz potwierdzają też badania ankietowe wśród przedsiębiorców. Lipcowy szybki monitoring NBP wskazuję, że oceny prognozowanego popytu pogorszyły się, wskaźnik spadł z 11 do 6,5 pkt. Analogicznie gorzej oceniane są również prognozy eksportu – spadek z 15.4 do 9.9 pkt.”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES