GUS: produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1,6% r/r w styczniu ‘24

GUS: produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1,6% r/r w styczniu ‘24
Fot. stock.adobe.com / tadamichi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1,6% r/r w styczniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 2,3%.

„W styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,6% w porównaniu ze styczniem 2023 roku, kiedy notowano wzrost o 1,4% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z grudniem ub. roku wzrosła o 2,3%” – czytamy w komunikacie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,2% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku, podano także.

Konsensus rynkowy to wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 3,1%.

wykres, produkcja przemysłowa styczeń 2024, GUS

Czytaj także: GUS: liczba rejestracji firm wzrosła o 2,6%, mniej upadłości w czwartym kwartale ’23 r/r

Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w styczniu w 16 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 16 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w styczniu 2024 r., poinformował także Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„Według wstępnych danych w styczniu br., w stosunku do stycznia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 16 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 32,4%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 21%, pozostałego sprzętu transportowego – o 20,4%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8%, artykułów spożywczych – o 5,9%, papieru i wyrobów z papieru – o 5,6%” – czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2023 roku, wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,2%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 15,3%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,2%, podał też GUS.

Czytaj także: Recesja w Niemczech ciągnie w dół gospodarki Europy Środkowej

GUS: ceny producentów spadły o 9% r/r w styczniu ‘24

Ceny producentów spadły o 9% r/r w styczniu br., zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„Według wstępnych danych w styczniu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do grudnia 2023 r. – o 0,2%, jak również w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9%” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to spadek w ujęciu rocznym o 8,3%.

GUS podał też, że w styczniu 2024 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 7,7% r/r oraz wzrosły o 0,5% m/m.

Czytaj także: Brak specjalistów największą barierą w automatyzacji polskich firm

Źródło: ISBnews