GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 13 procent r/r w maju

GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 13 procent r/r w maju
Fot. stock.adobe.com/Miroslaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła w maju br. o 13% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 14,2%.

„Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w maju br. była wyższa o 13% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku(przed rokiem wzrost o 4,7%) oraz wyższa o 14,2% w stosunku do kwietnia br. roku (przed rokiem wzrost o 10,2%)” – czytamy w komunikacie.

Lepiej od oczekiwań

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 9,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 2,4% wyższym w porównaniu z kwietniem 2022 roku, podano także.

Konsensus rynkowy to 8,5% wzrostu produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.

Najsłabiej w budownictwie specjalistycznym

„Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do maja 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków o 34,7%.

W jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 3,9%, zaś w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne o 3,3%” – czytamy dalej.

Zaskakująco dobre dane, ale perspektywy słabe

Dane o produkcji budowlanej za maj pozytywnie zaskoczyły, jednak ograniczenia podażowe i spowolnienie gospodarcze będzie negatywnie wpływało na wyniki sektora w kolejnych miesiącach – wskazują ekonomiści pytani przez PAP Biznes.

ADAM ANTONIAK, ING BSK:

„Wysoki wzrost to głównie zasługa wysokiego wzrostu w zakresie budowy budynków (34,7 proc. rdr). Dane okazały się lepsze od oczekiwań, jednak perspektywy sektora budowlanego kształtują się negatywnie z uwagi na słabnący popyt na mieszkania w związku z podwyższoną niepewnością oraz rosnącym kosztem kredytu. Branża boryka się także z wysokimi cenami materiałów i brakami kadrowymi.”

GRZEGORZ OGONEK, SANTANDER BP:

„Mamy ograniczenia podażowe, mamy perspektywę spowolnienia gospodarczego, w tym najwyraźniej poważnego wystudzenia rynku mieszkaniowego, to wszystko będzie odbijać się na wynikach budownictwa. W III kw. wzrosty rdr będą już średnio poniżej 10 proc., pod koniec roku być może zejdziemy już do okolic zera”.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:

„Budownictwo ma się póki co całkiem dobrze, choć z publikowanych danych wynika, że najlepiej radzi sobie dział związany z budową budynków, w tym budynków mieszkalnych. Firmy, mimo coraz mniej sprzyjających okoliczności, kończą zapewne projekty rozpoczęte kilka miesięcy temu, ale także decydują się mimo wszystko rozpocząć te, które były już 'dopięte na ostatni guzik’. Widać to zwłaszcza w dużych miastach. Spowolnienie zapewne nie ominie budownictwa, ale prawdopodobnie w danych zobaczymy je dopiero w nadchodzących miesiącach”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES