GUS: inflacja utrzymała się na poziomie 2 proc. rdr w sierpniu

GUS: inflacja utrzymała się na poziomie 2 proc. rdr w sierpniu
Fot. stock.adobe.com/mizar_21984
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 2% w ujęciu rocznym w sierpniu 2018 r. (wobec 2% r/r w lipcu), podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w sierpniu, podał też GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. wzrosły o 2% r/r #GUS #CPI #WskaźnikiCen #ceny #statystyki #inflacja @GUS_STAT

„W sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,3%) i transportu (o 0,4%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,08 pkt proc. i 0,04 pkt proc. Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,7%) oraz odzieży i obuwia (o 1,7%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,17 pkt proc. i 0,08 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Silny wzrost inflacji bazowej w sierpniu >>>

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,5%), a także mieszkania oraz żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 0,73 pkt proc., 0,54 pkt proc. i 0,51 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4%) obniżyły ten wskaźnik o 0,18 pkt proc., podano także.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w sierpniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem2
   Żywność i napoje bezalkoholowe2,1
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe1,8
Odzież i obuwie-3,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii2,4
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0,9
Zdrowie1,8
Transport8,5
Łączność-0,9
Rekreacja i kultura1,6
Edukacja2,2
Restauracje i hotele2,9
Inne towary i usługi-0,6

Dwunastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 1,9-2% r/r (średnia wyniosła 1,98%).

Inflacja nie spuszcza z tonu

Na razie trudno o nadmierny optymizm, komentuje dane GUS Roman Przasnyski, główny analityk GERDA BROKER. Dynamika cen żywności obniża się co prawda od początku roku, sięgając w sierpniu 2,1 proc., ale nie ma na razie pewności, czy tegoroczna susza nie spowoduje wzrostu cen części produktów rolnych. Główne czynniki sprzyjające inflacji to jednak wzrost cen surowców, w tym ropy naftowej, osłabienie złotego oraz rosnąca dynamika płac. W sierpniu notowania ropy naftowej były o około 40 proc. wyższe niż rok wcześniej, a dodatkowo złoty osłabił się wobec dolara o kilka procent. W efekcie w sierpniu ceny paliw podskoczyły o 15,3 proc. Kolejne miesiące raczej nie przyniosą ulgi, biorąc pod uwagę, że w połowie września notowania ropy sięgają 80 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost prawie 45 proc. Na wzrost inflacji może też mieć wpływ utrzymująca się wysoka dynamika średniej płacy, przekraczająca od kilku miesięcy poziom 7 proc.

W grupie produktów żywnościowych najmocniej w sierpniu podrożały mleko, sery i jaja (o 5,5 proc., w tym jaja o 23,8 proc.), masło o 9,9 proc., warzywa o 8,6 proc., mięso drobiowe (o 5,2 proc.). Wciąż utrzymuje się dość wysoka dynamika wzrostu cen związanych z mieszkaniem (wzrost o 2,1 proc.) oraz użytkowaniem mieszkania i nośników energii (wzrost o 2,4 proc.).  Nieco wolniej, bo o 1,8 proc. w górę poszły ceny usług, ale w tej grupie dynamika była dość zróżnicowana. Usługi związane z rekreacją i kulturą podrożały o 2,6 proc., z turystyką krajową poszły w górę o 4 proc. (ceny turystyki zorganizowanej zagranicą spadły o 0,8 proc.). O 2,9 proc. więcej trzeba było płacić w restauracjach i hotelach.

Źródło: ISBnews