Grupa Santander przyspiesza wprowadzanie kart przyjaznych środowisku

Grupa Santander przyspiesza wprowadzanie kart przyjaznych środowisku
Fot. Santander Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 2025 roku wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid w krajach europejskich, w których działa Grupa Santander, będą produkowane z materiałów zrównoważonych, takich jak PVC z recyclingu czy tych powstałych na bazie kukurydzy.

Grupa Santander ogłosiła przyspieszenie procesu wdrożenia kart przyjaznych środowisku w krajach europejskich, w ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz przejścia na finansowanie zielonej gospodarki. Do 2025 r. wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid
w Polsce, Portugalii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii będą produkowane z materiałów zrównoważonych, takich jak PVC z recyclingu czy tych powstałych na bazie kukurydzy.

W procesie produkcji takich kart zużywa się mniej energii niż w procesie produkcji tradycyjnych kart z plastiku. W wyniku wdrożenia przez Grupę kart ekologicznych każdego roku emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o ponad 1.000 ton, co stanowi równowartość energii zużywanej corocznie przez ok. 1.000 gospodarstw domowych (szacunkowe dane na podstawie zużycia energii w  MWh/gospodarstwo domowe w Hiszpanii (aktualizacja danych w 2020 r. danymi z 2018 r.). Ponadto roczne zużycie plastiku spadnie o 60 ton.

Uproszczenie oferty

Grupa Santander, która w krajach europejskich wydała ponad 30 milionów kart debetowych, kredytowych oraz typu pre-paid, uprości również swoją ofertę kartową o ponad 30% do 2021 r. celem poprawy doświadczenia klienta i zwiększenia wydajności procesu.

Czytaj także: Mniej plastiku w Credit Agricole: bank wprowadza pierwszą na polskim rynku kartę ze specjalnego ekotworzywa >>>

W ramach procesu uproszczenia wprowadzony zostanie nowy, jednakowy i nowoczesny wizerunek dla wszystkich kart debetowych, kredytowych i pre-paid w całej Europie. Nowe karty, z ekologicznym logo, będą zawierały unikalny wzór dla poszczególnych segmentów klienta, dzięki czemu klienci łatwiej zidentyfikują daną kartę w swoim portfelu. Identyfikacja karty będzie również łatwiejsza dla osób niewidomych.

António Simões, szef regionalny na Europę w Grupie Santander: „Zredukowanie niepotrzebnego zużycia plastiku stanowi ważny krok w procesie przejścia Grupy na finansowanie gospodarki zielonej.”

Poprzez wprowadzenie kart przyjaznych środowisku ograniczamy emisję dwutlenku węgla i działamy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.

„Stanowi to również przykład tego, co wspólnie możemy zrobić w ramach programu One Santander w Europie, wykorzystując naszą obecność na rynkach międzynarodowych i usprawniając model obsługi klienta.”

Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska: „Nasz bank jest jedną z wiodących instytucji finansowych w Polsce zaangażowanych w zieloną transformację. Działania dotyczą m.in. finansowania energetyki odnawialnej np. farm solarnych i wiatrowych, promowania zielonych instrumentów finansowych powiązanych z ESG, ale także codziennego funkcjonowania banku. W ostatnich latach ograniczyliśmy zużycie plastiku w naszych placówkach i centralach, przeszliśmy na energię z OZE, zmieniamy flotę używanych aut na bardziej ekologiczne. Wszystko to pozwoliło zredukować emisję CO2. Naturalnym krokiem są też działania dotyczące produktów najczęściej używanych przez naszych klientów, takich jak karty płatnicze.”

Dzięki produkcji kart z materiałów zrównoważonych wkrótce będziemy w stanie jako grupa zredukować emisję o kolejne 1000 ton rocznie.

Santander wdrożył pierwszy portfel kart wyprodukowanych z PLA w Portugalii w 2019 r., a w Hiszpanii w 2020 r. Wprowadzane zmiany stanowią odpowiedź na ewoluujące potrzeby klientów, a uproszczenie oferty w prosty i zrównoważony sposób ma poprawić ich doświadczenie korzystania z usług bankowych. 

W ubiegłym miesiącu Grupa Santander ogłosiła plany osiągnięcia neutralności węglowej w całej Grupie do 2050 r. Plan dotyczy nie tylko całej działalności własnej Grupy, neutralnej węglowo od 2020 r., ale również wszelkich emisji klientów banku, które są skutkiem usług kredytowych, doradczych lub inwestycyjnych świadczonych przez Grupę Santander.

Źródło: Santander Bank Polska