GPW awansuje do grona 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków

GPW awansuje do grona 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów w Warszawie (GPW) liczy, że po awansie do grona 25 dojrzałych rynków indeksów FTSE Russell, Polska będzie zmierzała do pozycji 21. w tym koszyku z 23. pozycji, z której startuje, poinformował prezes Marek Dietl.

#FTSERussell podał, że 37 polskich spółek wejdzie w skład indeksów rynków rozwiniętych #GPW @GPW_WSExchange

„W poniedziałek obudzimy się w świecie 25 rozwiniętych rynków kapitałowych, w klubie, w którym nigdy nie byliśmy, więc nie wiemy, co to tak naprawdę oznacza dla rynku. Zaczynamy z pozycji 23. i jest to dobra pozycja do atakowania dalej. Jest potencjał polskiej gospodarki, aby wzrosnąć do pozycji 21., ale to będzie dłuższy proces” – powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami.

Rok temu FTSE Russell ogłosiła decyzję o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i USA. W indeksie FTSE Russell All Cap Developed udział Polski będzie wynosił 0,154%.

Czytaj także: Jaki może być wpływ decyzji FTSE Russell o zaliczeniu Polski do grona rynków rozwiniętych?

37 polskich spółek wejdzie w skład indeksów rynków rozwiniętych

FTSE Russell podał, że 37 polskich spółek wejdzie w skład indeksów rynków rozwiniętych, po zmianie statusu polskiego rynku do rozwiniętego. Do grona dużych spółek (large cap) dołączy PKO Bank Polski.

Do średnich spółek (mid cap): PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat.

Jako małe spółki (small cap) zakwalifikowano Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy. JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

W poniedziałek, 24 września br., w siedzibie London Stock Exchange obędzie się ceremonia „Market Open” z okazji awansu Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach klasyfikacji FTSE Russell.

Okres przejściowy po awansie do dojrzałych rynków potrwa ok. półtora roku

GPW zakłada, że pierwszy rok – półtora po awansie do grona dojrzałych rynków FTSE Russel będzie okresem przejściowym, ale docelowo spodziewa się pozytywnych efektów awansu, wynika z wypowiedzi prezesa giełdy Marka Dietla.

„Często pojawia się pytanie czy da się zarobić [na awansie do grona dojrzałych rynków]. Nie podejmuje się prognozowania wartości indeksu w pierwszym kwartale od upgrade, ale z doświadczeń koreańskich i izraelskich można zakładać, że pierwszy rok do półtora to będzie okres przebudowania portfeli inwestorów, wzajemnego poznawania się. Ostatecznie jednak oczekuję, że awans wpłynie pozytywnie i docelowo da chociażby dostęp do nowych inwestorów, czy wyższe obroty” – powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że w pierwszym roku po „upgrade” GPW będzie realizować swoje nowe inicjatywy strategiczne.

„Odbędzie się to w warunkach zwiększonej konkurencji i zmieniającej sie bazy inwestorskiej. Zostały one zaplanowane tak, aby sprostać konkurencji i wyzwaniom, żeby z dotychczas budowanego potencjału wyciągnąć jak najwięcej przychodowo i zyskowo” – stwierdził Dietl.

Rok temu FTSE Russell ogłosiła decyzję o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i USA. W indeksie FTSE Russell All Cap Developed udział Polski będzie wynosił 0,154%.

W poniedziałek, 24 września br., w siedzibie London Stock Exchange obędzie się ceremonia „Market Open” z okazji awansu Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach klasyfikacji FTSE Russell.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews