Główna ekonomistka EBOiR o znaczeniu KPO dla atrakcyjności inwestycyjnej Polski

Główna ekonomistka EBOiR o znaczeniu KPO dla atrakcyjności inwestycyjnej Polski
Beata Javorcik Źródło: PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej przez Polskę będzie ważnym sygnałem dla zagranicznych inwestorów i wpłynie na postrzeganie Polski w kwestii bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), uważa główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Beata Javorcik.

„Czy Polska pójdzie w kierunku optymistycznego scenariusza, czy w kierunku mniej optymistycznym, zależy od decyzji politycznych, które zostały dzisiaj podjęte. Myślę, że kwestia funduszy unijnych jest niezwykle ważna z dwóch powodów.

Po pierwsze, jest to bardzo silny sygnał dla inwestorów zewnętrznych, a po drugie – zaletą funduszy unijnych jest to, że trzymają one w rękach decydentów i zmuszają ich do skupienia wydatków na inwestycjach, na budowaniu fundamentów przyszłego wzrostu, a nie na wydatkach na bieżące potrzeby.

Myślę, że to, co się stanie na tym froncie, będzie miało znaczenie dla wizerunku Polski, jeśli chodzi BIZ” – powiedziała Beata Javorcik podczas panelu January Monthly Meeting – „Economic Outlook for 2023 zorganizowanego przez American Chamber of Commerce in Poland.

Czytaj także: Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w roku 2023 do 0,7 proc.

Oprócz otrzymywanych obecnie środków unijnych, Polska stara się o uzyskanie płatności z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Czytaj także: KPO: ryzyko całkowitej utraty pieniędzy staje się coraz większe?

Źródło: ISBnews