Fuzja PKN Orlen i PGNiG przypieczętowana

Fuzja PKN Orlen i PGNiG przypieczętowana
Fot. PAP / Paweł Supernak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fuzja PKN Orlen i spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) stało się faktem. Połączenie zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Prezes Obajtek podczas środowej konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji rejestracji przez sąd połączenia PKN Orlen z PGNiG, przypomniał, że nowy podmiot, który wcześniej połączył się już z Grupą Lotos i Energą, będzie mógł generować ponad 400 mld zł przychodów rocznie, co daje mu pozycję 155 firmy na świecie pod tym względem.

Czytaj także: PKN Orlen na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej >>>

„Tak duży koncern musi patrzeć na rodzimy rynek, nie możemy się dublować w zakresie wydobycia, musimy skupić się na połączeniu naszych spółek zależnych, w tym spółek zwłaszcza zajmujących się poszukiwaniami i wydobyciem” – powiedział prezes Orlenu.

Zwiększenie wydobycia, aktualizacja strategii

„Będziemy budować silny upstream w Polsce i poza granicami naszego kraju. Zwiększanie wydobycia – na to przeznaczymy główne środki i położymy główny nacisk. To już się dzieje, ale musimy jeszcze to poprawiać. Niebawem zaktualizujemy naszą strategię rozwoju” – dodał.

Prezes Orlenu poinformował, że w 2023 roku grupa przeznaczy na inwestycje ponad 24 mld zł.

Połączenie spółek zależnych w grupie nastąpi w ciągu 10-12 miesięcy

PKN Orlen planuje zrealizować proces połączenia spółek zależnych PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG w ciągu 10-12 miesięcy, poinformował Daniel Obajtek.

Rozpoczynamy proces łączenia spółek zależnych, chcemy go zakończyć w ciągu maksymalnie roku.

– powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, w pierwszej kolejności nastąpi połączenie poszukiwań i wydobycia w Polsce, na bazie wydzielonej spółki SPV 7, a także połączenie norweskich spółek wydobywczych PGNiG i Grupy Lotos, gdzie stroną przejmującą będzie PGNiG Upstream Norway.

„Chcemy budować silny upstream w kraju, ale także zwiększać wydobycie za granicą, także za pomocą akwizycji międzynarodowych, połączonych ze współpracą z zagranicznymi partnerami w innych obszarach” – dodał prezes.

PKN Orlen rozmawia ws. akwizycji w Europie, w tym w Niemczech

PKN Orlen prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych akwizycji z partnerami w Europie, w tym także w Niemczech, poinformował Daniel Obajtek.

„Rozmawiamy o wszelkich procesach akwizycyjnych, które mogą nas wzmocnić” – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Zapytany, czy koncern jest zainteresowany przejęciem kontroli nad niemiecką rafinerią w Schwedt, o czym informowały media, szef PKN Orlen wskazał, że PKN Orlen „rozmawia z wieloma partnerami w Europie, też w Niemczech”.

Nie potwierdził jednak wprost, że chodzi o zakład w Schwedt.

PKN Orlen zwiększy udział ropy spoza Rosji do min. 80% w 2023 r.

Udział ropy spoza Rosji wzrośnie w Grupie Orlen do co najmniej 80% w 2023 roku, w porównaniu do ok. 70% obecnie, nawet jeśli ostatecznie nie wejdzie w życie ogólnoeuropejski zakaz importu rosyjskiego surowca, poinformował Daniel Obajtek.

„PKN Orlen jest gotowy do całkowitego wstrzymania zakupu rosyjskiej ropy, ale decyzja w tej sprawie na poziomie Unii Europejskiej jeszcze nie jest przesądzona” – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, w styczniu 2023 r. wygasa jeden z dwóch kontraktów terminowych, jakie PKN Orlen ma podpisane bezpośrednio z rosyjskimi producentami i nie zostanie on przedłużony.

„Dzięki temu poziom dywersyfikacji dostaw w Grupie Orlen wzrośnie z obecnych ok. 70% do ok. 80%” – dodał.

Zapewnił jednocześnie, że koncern nadal czeka na decyzje strony polskiej i niemieckiej w zakresie zakazu importu rosyjskiej ropy drogą lądową, bo nie może być sytuacji, że PKN Orlen całkowicie zrezygnuje z dostaw rosyjskiej ropy, a jednocześnie polski rynek będzie zalewany produktami naftowymi wyprodukowanymi z rosyjskiego surowca, nadal sprowadzanego przez inne europejskie kraje.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews