Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to najlepsza forma pomocy osobom mającym problemy ze spłatą kredytów
Z tekstu dowiadujemy się, że ZBP przekazał Ministerstwu Finansów stanowisko sektora bankowego dotyczące proponowanych zmian w wakacjach kredytowych oraz w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Generalnie bankowcy są za jedną formą wsparcia kredytobiorców. Ich zdaniem pomoc powinna być udzielana przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Dr Tadeusz Białek zauważył, że związek zasadniczo popiera obniżenie progu RdD (rata do dochodu) do 40 proc. z 50 proc. dla osób ubiegających się o pomoc z FWK.
Jednak jak zaznaczył – nieporozumieniem jest równolegle „uelastycznienie” FWK z wprowadzeniem kolejny raz nowych wakacji kredytowych, mimo że planuje się wprowadzenie progu dochodowego w tej formie wsparcia.
Czytaj także: Wakacje kredytowe 2024 – prezes ZBP komentuje rządowy projekt>>>
Wielkość kredytu wykluczająca z wakacji kredytowych
Odnosząc się do wakacji kredytowych i kryterium dochodowego rozmówca Business Insider Polska stwierdził: „Zaproponowany wskaźnik RdD rzędu 35 proc. jest nieco za niski i niższy niż wcześniej postulowane 40 proc., ale nie kwestionujemy tego pułapu”.
ZBP stoi na stanowisku, że należałoby wprowadzić limity wartości kredytu, których przekroczenie wykluczałoby możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Związek uważa, że powinny być to progi takie jak w programie Bezpieczny Kredyt 2%, to znaczy 500 tys. zł i 600 tys. zł dla par i rodzin.
Więcej w Business Insider Polska
Nowe wakacje kredytowe od marca?
Rządowy projekt zmian w zasadach wsparcia kredytobiorcom trafił do konsultacji, o czym poinformował resort finansów na swojej stronie internetowej.
Autorzy projektu chcą, aby możliwe było skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych w pierwszym kwartale 2024 roku.
Czytaj także: Wiceprezes ZBP: kredytobiorcy mieszkaniowi powinni mieć jeden mechanizm wsparcia>>>