Fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców wzrośnie o 200 – 300 mln zł

Fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców wzrośnie o 200 – 300 mln zł
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Fot. MFiPR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zwiększenie budżetu antykryzysowego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców o dodatkowe 200-300 mln zł zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Budżet funduszu, finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) wynosi obecnie 550 mln zł.
Min. @M_Jarosinska zapowiedziała zwiększenie budżetu antykryzysowego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców o dodatkowe 200-300 mln zł #FunduszowyPakietAntywirusowy #koronawirus #COVID19 @MFIPR_GOV_PL

Dotychczas złożono ponad 1,1 tys. wniosków o wsparcie na łączną kwotę blisko 970 mln zł.

„Większość z tych pieniędzy to są oszczędności, które czynimy na projektach. Ponieważ też weryfikujemy te projekty. Niektóre możemy przesunąć w czasie, wykorzystać środki […]. Myślę, że jakieś 200-300 mln środków będziemy w stanie znaleźć. Na pewno nie jest to tak dokładnie wyliczone, więc tych środków cały czas szukamy” – powiedziała Jarosińska-Jedynak podczas wideokonferencji.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Zaznaczyła, że obecnie instytucje, które zostały wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dokonują oceny wniosków, nie można zatem określić, ile z nich jest poprawnych.

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego tzw. tarczę antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

W chwili obecnej nabór wniosków jest wstrzymany.

Blisko 13,4 mld zł na walkę z koronawirusem z funduszy unijnych

Blisko 13,4 mld zł ze środków unijnych zostało przeznaczonych na walkę z koronwirusem w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego, poinformowała także Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Funduszowy Pakiet Antywirusowy to 13,4 mld zł. Pieniądze te przeznaczamy na bezpośrednią walkę z koronawirusem, czyli dla szpitali, domów pomocy społecznej, policji czy straży pożarnej, […] również na antykryzysowe rozwiązania dla przedsiębiorców, dla biznesu, dla gospodarki” – powiedziała Jarosińska-Jedynak podczas wideokonferencji.

Wsparcie obejmuje m.in. dopłaty do pensji, tworzenie infrastruktury badawczo-rozwojowej czy dopłaty do zakupu komputerów do nauki zdalnej dla uczniów.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Z danych, przedstawionych w trakcie konferencji wynika, że dotychczas na dopłaty na pensje dla pracowników przekazano dotychczas 1,22 mld zł, a wsparciem objęto 372 tys. osób. Łączna kwota środków, zarezerwowanych na dopłaty do wynagrodzeń to 2,6 mld zł z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.

Z kolei na zakup sprzętu komputerowego do nauki zdalnej zarezerwowano 369 mln w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Wnioski złożyło 99% samorządów.  Sprzęt komputerowy otrzyma 205 tys. uczniów i 31 tys. nauczycieli z 2774 gmin i powiatów.

Kwota 350 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) ma wesprzeć tworzenie w firmach infrastruktury naukowo-badawczej, a 200 mln zł z POIR dla firm na prace nad diagnostyką leczeniem i przeciwdziałaniem koronawirusowi. Z kolei 550 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) zostało przekazanych dla szpitali na ochronę zdrowia, odzież ochronną, sprzęt oraz środki dezynfekujące,

Ponadto 500 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) trafi do mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej oraz domów dziecka, a 75 mln zł z POIiŚ strażaków na specjalistyczny sprzęt do walki z pandemią.

Ponadto 550 mln zł z POIR zasiliło dotychczas antykryzysowy fundusz pożyczkowy, a około 3 mld (z różnych programów zostanie przekazanych na zapewnienie płynności finansowej firm. Wnioski będą przyjmowane od czerwca, dotacje mają być udzielane do końca roku.

Komisja Europejska przekazała Polsce w latach 2014-2020 tytułem refundacji płatności pośrednich 30,877 mld euro (tj. 26,3% wszystkich środków przekazanych krajom UE w tym zakresie). Stanowi to 40,2% alokacji UE.

Źródło: ISBnews