Francja liderem elektromobilności w UE? Prezydent Macron ogłosił plan wsparcia o wartości 8 mld euro
Emmanuel Macron przedstawił długo oczekiwany plan wsparcia dla sektora motoryzacji w fabryce silników elektrycznych Valeo w Etaples w departamencie Pas-de-Calais na północy kraju.
Milion e-samochodów w 2025 r.
Prezydent chce, aby Francja stała się pierwszym krajem w Europie pod względem produkcji ekologicznie czystych pojazdów. Około 1 mln samochodów elektrycznych ma być produkowanych we Francji rocznie od 2025 roku.
Plan wsparcia o wartości 8 mld euro składa się z trzech elementów: wsparcia popytu na rynku wewnętrznym, wsparcia produkcji oraz zachęt do wprowadzania innowacji w fabrykach francuskich koncernów.
Macron ogłosił przyznanie premii dla kupujących samochody. „Wyjątkowy bonus za przekwalifikowanie”, jak określił szef państwa, będzie przyznawany od początku czerwca dla 200 tys. pierwszych sprzedanych w tym czasie pojazdów. Premia wyniesie 3 tys. euro na zakup nowego lub używanego pojazdu i 5 tys. euro w przypadku pojazdu elektrycznego.
Poza premią przyznawaną od czerwca, prezydent zapowiedział również przyznawanie stałych premii za zakup samochodów elektrycznych w wysokości 7 tys. euro dla osoby prywatnej oraz 5 tys. euro dla firm i 2 tys. euro na zakup samochodów o napędzie hybrydowym, które wcześniej były wykluczone z zakupów preferowanych.
Do 2021 roku zostanie zainstalowanych we Francji 100 tys. terminali elektrycznych – poinformował szef państwa. Wcześniej zapowiadano, że nastąpi to do 2022 roku.
Konsultacje z przedstawicielami Renault, PSA i Toyoty
Sektor motoryzacyjny zapewnia we Francji 400 tys. bezpośrednich miejsc pracy oraz 900 tys. z poddostawcami i usługami. Około 250 tys. pracowników z 1,5 tys. firm sektora znajduje się obecnie na postojowym, pobierając wynagrodzenie z tzw. mechanizmu częściowego bezrobocia.
Przed ogłoszeniem planu prezydent zaprosił do Pałacu Elizejskiego we wtorek prezesa Grupy Renault, Jeana-Dominique Senarda oraz przedstawicieli koncernów PSA i Toyoty.
Media, powołując się na źródła w koncernie Renault, informują o planach grupy dotyczącego zamknięcia czterech fabryk we Francji, mimo rządowego planu wsparcia w wysokości 5 mld euro, o którego przyznaniu informował w kwietniu minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
Prezydent zapewnił we wtorek, że za wszelką cenę państwo, wraz z szefami firm samochodowych, będzie walczyć o uniknięcie zamykania fabryk oraz bankructw firm z sektora motoryzacji, „który stanowi o francuskiej tożsamości” oraz jest nieodzownym elementem kultury przemysłowej i społecznej kraju.
„Wszyscy pracownicy (z zakładów) Maubeuge i Douai (koncernu Renault) mają gwarancje dotyczące ich przyszłości w ramach grupy” ‒ zapewnił prezydent.
Czytaj także: Rekordowe inwestycje w Europie: 60 mld euro na samochody elektryczne i baterie
Specjalny fundusz dla poddostawców
Macron ogłosił również utworzenie funduszu o wartości 600 mln euro dla firm – poddostawców sektora motoryzacyjnego w celu wsparcia ich aktywności w związku z kryzysem Covid-19.
Macron zapewnił również, że francuskie koncerny będą uczestniczyć w niemiecko-francuskim projekcie budowy europejskiego silnika elektrycznego.
Poinformował, że zarówno koncerny Renault, jak i PSA są gotowe wprowadzać wielkie innowacje, w czym państwo będzie partycypować finansowo.
Prezydent przypomniał, że plan wsparcia europejskiej gospodarki w czasie kryzysu Covid-19 o wartości 500 mld euro, który ogłosił w zeszłym tygodniu wraz z kanclerz Angelą Merkel, obejmie również sektor motoryzacyjny.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>