Forum Usług Płatniczych 2018. PSD2: istnieje ryzyko utraty zaufania przez banki

Forum Usług Płatniczych 2018. PSD2: istnieje ryzyko utraty zaufania przez banki
Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Istnieje ryzyko utraty zaufania przez banki, zwracano uwagę w trakcie dyskusji dotyczącej wyzwań, jakie niesie za sobą wdrożenie dyrektywy PSD2, jaka miała miejsce w trakcie Forum Usług Płatniczych.

#EmilRadziszewski z @uknf w trakcie panelu o #PSD2 na #FUP: trzeba się liczyć zarówno z ryzykami technologicznymi, ale też z fraudami #KNF #ForumUP

W panelu dyskusyjnym dotyczącym potencjału i wyzwań związanych z regulacją PSD2 uczestniczyli: Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów, Joanna Erdman z mBanku, mec. Łukasz Łyczko z PwC Legal, Michał Pierzgalski z Krajowej Izby Rozliczeniowej, Emil Radziszewski z UKNF oraz Adrian Witkowski z PayU. Dyskusję moderował Wojciech Pantkowski ze ZBP.

W trakcie dyskusji Emil Radziszewski podkreślił, że trzeba się liczyć zarówno z ryzykami technologicznymi, ale też z fraudami. KNF będzie prowadziła analizę interfejsów stosowanych przez banki, w tym kontrolowała stosowanie przez nie np. mechanizmów awaryjnych otwieranych, gdy API nie zadziała.

Czytaj także: Forum Usług Płatniczych 2018: w Polsce ponad połowa transakcji realizowana z użyciem kart płatniczych. Perspektywy na przyszłość >>>

Mec. Łukasz Łyczko radził korzystać ze wsparcia prawnika, który będzie zwracał uwagę np. na elementy, które są wokół dyrektywy PSD2. Implementacja PSD2 nie jest implementacją w próżni i mamy incydenty związane z PSD2 i z RODO, które trzeba raportować. Nawet raportowanie tych z jednej grupy może otwierać problemy w drugiej. Zwracano uwagę na ryzyko utraty zaufania przez banki. KIR przygotowuje rozwiązanie HUB PSD2 nakierowane na wsparcie sektora bankowego. Możliwe, że będzie np. w usłudze typu SaS.

Gdy płatności to za mało

Gdy płatności to za mało, czyli usługi dodatkowe jako istotny element nowego modelu bankowości elektronicznej. Na takich zagadnieniach koncentrowała się dyskusja w tej części Forum. Nowoczesne płatności w idei Smart City przedstawiła Elżbieta Burliga z First Data Polska. Miasto powinno być przyjazne dla mieszkańców. Najwięcej miast, które zainwestowały w technologię Smart City jest w Europie. W tym trendzie uczestniczą również miasta polskie. Na świecie najbardziej zaawansowane rozwiązania są zaimplementowane w Nowym Jorku. W Europie ciekawe rozwiązania wprowadzono np. w Barcelonie i w Amsterdamie. Na przykład w Bielsku Białej zainwestowano w zarządzanie transportem. W tym rozwiązaniu zastosowano system sterowania światłami, który po rozpoznaniu pojazdu komunikacji miejskiej przyspiesza np. zmianę świateł na skrzyżowaniu, by przejechał je szybciej. Przedstawiła projekty firmy dotyczące systemów płatności dla komunikacji miejskiej.

Wojciech Pantkowski ze ZBP oraz Artur Wojtczuk z Krajowej Izby Rozliczeniowej przedstawili usługę Qlips. Porozumienie w tej sprawie podpisało już 12 banków. Klient po wyrażeniu zgody na taką usługę, otrzyma rachunek lub fakturę od wierzyciela w swojej bankowości elektronicznej. Pierwsze płatności w tej usłudze zostały już wykonane.

Czytaj także: Forum Usług Płatniczych 2018: rozwój obrotu bezgotówkowego to korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców >>>

Bankowość mobilna i e-commerce: symbioza idealna?

W kolejnym panelu dyskusyjnym uczestnicy rozmawiali o mobilnej bankowości i świecie e-commerce. Czy jest to symbioza idealna? Jakie są trendy w płatnościach i co oznaczają płatności w tle. Debatę moderował Tomasz Jakubczyk, dyrektor ds. Bankowości Elektronicznej w Banku Ochrony Środowiska. Uczestniczyli w niej: Wawrzyniec Hyska z firmy e-Point, Dariusz Marcjasz z Krajowej Izby Rozliczeniowej, Tomasz Owczarek z Mastercard, Krzysztof Polończyk z First Data Polska oraz Piotr Sałata z firmy Symetria UX. Zwrócono uwagę, że warto podglądać rozwiązania technologiczne stosowane w różnych branżach. E-commerce korzystał i korzysta z rozwiązań, które już są na rynku, ale jest też coraz więcej rozwiązań dedykowanych. Dziś m-commerce stanowi 25% e-commerce i udział tego sposobu zakupów będzie wzrastał. W Chinach szerokie wykorzystanie platform mobilnych w zakresie płatności spowodowało zagrożenie wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Uczestnicy debaty stwierdzili, że w Polsce takie zagrożenie na razie nam nie grozi. Nadal też duża część płatności na rynku jest realizowana przy wykorzystaniu gotówki.