Forum Bankowe 2018. Paweł Szałamacha: zmiany w ustawie frankowej zmobilizują banki do przewalutowania kredytów

Forum Bankowe 2018. Paweł Szałamacha: zmiany w ustawie frankowej zmobilizują banki do przewalutowania kredytów
Fot. M. Stokłosa/ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich nie stanowią ryzyka systemowego, choć jest to problem społeczny, mówił na Forum Bankowym Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, były minister finansów.

Paweł Szałamacha @nbppl: Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich nie stanowią ryzyka systemowego, choć jest to problem społeczny #ForumBankowe #PawełSzałamacha #NarodowyBankPolski #CHF #KredytyWalutowe

Kwestia tzw. kredytów frankowych weszła na stałe do debaty publicznej, zauważył Paweł Szałamacha w trakcie przemówienia na Forum Bankowym.

– Banki komercyjne mogły zrobić więcej, aczkolwiek przyjęły postawę wyczekującą, uznając, że nie będą wyręczać władzy publicznej – powiedział członek zarządu NBP.

Im szybciej jednak sektor bankowy podejmie skuteczne działania, tym mniejsze będą obciążenia związane z portfelem kredytów frankowych, dodał Paweł Szałamacha.

Czytaj także: Forum Bankowe 2018. Rynek usług bankowych w perspektywie najbliższych pięciu lat >>>

Trwają prace nad zmianami w ustawie o wsparciu kredytobiorców

Obecnie, jak przypomniał b. minister finansów, dobiegają końca prace nad zmianami w ustawie o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

– Mechanizmy przewidziane w nowelizacji ustawy, wraz ze szczegółową rekomendacją KNF, zmobilizują sektor bankowy do przewalutowania kredytów mieszkaniowych na złote, na warunkach, które będą korzystne dla kredytobiorców i akceptowalne dla banków – mówił Paweł Szałamacha.

Obciążenie dla rynków finansowych

Jak dodał, niewątpliwie będzie to obciążeniem dla rynków finansowych, choć, jak uważa, przejściowe.

– Warto jednak spróbować przeprowadzić to w warunkach dobrej koniunktury – podkreślił.

Jeżeli kwestia kredytów walutowych zostanie rozwiązana, to będzie to wspierało stabilność finansową, podsumował Paweł Szałamacha.

Jakie propozycje zawiera projekt nowelizacji ustawy frankowej?

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie w sierpniu 2017 r. Pierwsze czytanie odbyło się w połowie października ubiegłego roku, po czym ustawa trafiła do sejmowej komisji finansów publicznych.

W projekcie zawarty został szereg propozycji, takich jak dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, zwiększenie kwoty miesięcznego wsparcia (z 1,5 tys. do 2 tys. zł), wydłużenie okresu możliwego wsparcia (z 18 do 36 miesięcy), a także wydłużenie okresu bezodsetkowej spłaty otrzymanego wsparcia do 12 lat.

Przedstawione propozycje zakładają również m.in. możliwość umorzenia części zobowiązań z tytułu otrzymanego wsparcia, a także otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania pod warunkiem sprzedania obciążonej hipoteką nieruchomości.

9 lutego opinię na temat prezydenckiego projektu przedstawił rząd, w której głosi, że „pozytywnie ocenia projektowaną ustawę, zmierzającą do wypracowania mechanizmu udzielania pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bez względu na walutę udzielonego kredytu”.

Kredyty frankowe lepiej spłacane niż złotówkowe

Tymczasem, jak pokazują dane, kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich są najlepiej spłacane kredytami spośród wszystkich grup kredytów. Opóźnienia w spłacie dotyczą zaledwie 1,3 proc. kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie i – dla porównania – 2,8 proc. kredytów złotowych.

Nie można zapominać również o ujemnych stopach procentowych w Szwajcarii (i wyższych w Polsce), które przekładają się na niższe raty kredytów frankowych.

Prace nad prezydenckim projektem ustawy frankowej mają zostać wznowione jeszcze w marcu.