FORTINET zabezpieczy największe w Europie data center firmy Telefónica

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

fortinet.logo.01.762x218FORTINET - dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego - poinformował, że Telefónica Global Technology (TGT), dział firmy Telefónica zajmujący się obsługą i zarządzaniem jej systemami informatycznymi na całym świecie, wybrał rozwiązania FORTINET do zabezpieczenia swojego największego w Europie centrum przetwarzania danych w Alcalá de Henares (Madryt). W ocenie firmy Telefónica rozwiązania FORTINET okazały się korzystniejsze od systemów firmy Check Point. O wyborze zadecydowała ich wydajność, skalowalność, rozbudowane funkcje wirtualizacji i łatwość obsługi.

W ramach projektu wdrożonych zostanie łącznie 18 urządzeń FortiGate-5060, które będą pracować w dziewięciu klastrach. W każdej obudowie można będzie zamontować do sześciu modułów blade, co pozwoli uzyskać nawet 40 Gb/s przepustowości z pojedynczego 150124.telefonica.300xfirewalla.

Funkcje urządzeń FortiGate umożliwiające tworzenie domen wirtualnych (VDOM, ang. Virtual DOMain) posłużą do segmentacji sieci i udostępnienia wielu niezależnych wirtualnych firewalli w ramach jednej obudowy. Zainstalowane zostaną również dwa urządzenia FortiManager-3000C i dwa urządzenia FortiAnalyzer-4000B. Te pierwsze zapewnią funkcje scentralizowanego konfigurowania firewalli fizycznych i wirtualnych oraz zarządzania nimi, podczas gdy urządzenia FortiAnalyzer-4000B zgromadzą, przechowają i zanalizują dzienniki zdarzeń oraz zaoferują funkcje scentralizowanego raportowania.

W ramach programu optymalizacji operacji i kosztów Telefónica zdecydowała się skonsolidować cztery najważniejsze europejskie centra przetwarzania danych zlokalizowane w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Czechach. W efekcie w parku naukowo-technologicznym w Alcalá de Henares (TecnoAlcalá) w kwietniu 2013 r. powstało największe centrum przetwarzania danych firmy w Europie, sklasyfikowane przez Uptime Institute jako złote centrum klasy IV (Tier IV Gold). Ocena ta świadczy o najwyższym możliwym poziomie dostępności i sprawności infrastruktury informatycznej. Data center w Alcalá pozwala firmie zaoferować swoim klientom biznesowym wysokowydajne usługi przetwarzania dużych zbiorów danych w chmurze.

Ten ambitny projekt wymagał wdrożenia wielu różnych systemów zabezpieczeń. W procesie wyboru dostawcy zabezpieczeń TGT ocenił rozwiązania oferowane przez czołowych producentów, spośród których do dalszych testów wytypowano produkty FORTINET i Check Point. Po dokładnej analizie Telefónica zdecydowała się wybrać produkty FORTINET z uwagi na doskonałe na tle konkurencji wyniki w kategoriach wydajności, skalowalności, wirtualizacji, łatwości obsługi oraz relacji ceny do wydajności. Realizacją projektu zajęła się wchodząca w skład grupy Telefónica firma Telefónica Soluciones, złoty partner FORTINET.

Wydajne firewalle nowej generacji (ang. Next Generation FireWall) FortiGate-5060, oprogramowanie do scentralizowanego zarządzania bezpieczeństwem FortiManager oraz platforma do rejestrowania i raportowania zdarzeń bezpieczeństwa FortiAnalyzer posłużą TGT do stworzenia w centrum przetwarzania danych bezpiecznych wirtualnych środowisk i późniejszego zarządzania nimi. Firma nie tylko zabezpieczy swoją sieć, ale również zyska możliwość rozbudowania oferty usług, usprawnienia operacji oraz zdecydowanego obniżenia kosztów.

Konsolidacja centrów przetwarzania danych w celu zoptymalizowania wykorzystania zasobów jest zauważalnym trendem wśród dużych korporacji i operatorów telekomunikacyjnych. Powoduje to powstanie nowych potrzeb pod względem wydajności i elastyczności zabezpieczeń. Dzięki platformom FortiGate jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze zabezpieczenia dla ich centrów przetwarzania danych nowej generacji – powiedział Patrice Perche, wiceprezes i dyrektor ds. międzynarodowej sprzedaży i wsparcia w FORTINET.

Źródło: FORTINET