FLBS 2019. Recepta na sukces banków spółdzielczych: utrzymanie relacji i cyfrowe kanały komunikacji
Spadek wyniku finansowego w połączeniu z rentownością mierzoną wskaźnikiem ROE i ROA wskazuje, że – wzorem banków spółdzielczych na zachodzie Europy – trzeba zadbać o wzrost kapitałów i bazy udziałowców.
‒ Wyjście z niszy jest możliwe poprzez pozyskanie udziałowców w drodze rewitalizacji zasad budowania udziałów, zmianę strategii rynkowej na poziomie zrzeszenia i sektora oraz stworzenie systemu zachęt, by zakotwiczenie w regionie sprawiało, że bank spółdzielczy pozostanie bankiem pierwszego wyboru ‒ podkreślił dr Andrzej Banasiak, pełnomocnik zarządu ZBP.
Bez pokonania tej bariery i dostosowania profilu do potrzeb małych i mikro przedsiębiorstw oraz bankowości hipotecznej nie będzie postępu.
Doświadczenia europejskie
O pracochłonności i efektywności w warunkach autonomii regionalnego podmiotu decydują mechanizmy wspólnotowe, jak w przypadku Niemiec Fiducia.
W Austrii trójstopniowa struktura sprawia, że nawet w Wiedniu bank spóldzielczy jest bankiem pierwszego wyboru, podczas gdy we Francji Credit Agricole to podmiot o globalnym potencjale.
‒ W naszych warunkach nie wystarczy efektywny backoffice, ale doskonalenie sieci sprzedaży i poprawa efektywności procesów, również poprzez ich automatyzację. Cyfryzacja może stanowić motor napędowy rozwoju bankowości spółdzielczej w obliczu niskich stóp procentowych, zmian regulacyjnych i demograficznych poprzez budowę relacji i przenoszenie wartości w świat bankowości cyfrowej ‒ ocenia dr Andrzej Banasiak.
Czytaj także: FLBS 2019: Jak uzyskać przewagę w dobie cyfrowej
Skoro digitalizacja, to i cyberbezpieczeństwo
W warunkach niemieckich spadek zatrudnienia w oddziałach i zmniejszenie ich liczby wiąże się ze wzrostem zatrudnienia i potencjału w centralach. To odpowiedź na niedobory kapitału i dokonywanie transformacji własnymi siłami, co wzmacnia sektor kapitałowo, sprawność działania, liczbę udziałowców, a w efekcie konkurencyjność. Obrazują to aktywa przypadające na jednego pracownika banku w Niemczech do poziomu najsprawniejszych grup kapitałowych w Polsce.
Utrzymanie relacji z wykorzystaniem nowych platform w oparciu o rozwój cyfrowych kanałów komunikacji, to szansa na przyszły sukces. W tym kontekście troska o cyberbezpieczeństwo musi być priorytetem.
Czytaj także: FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych