Firmy oczekują zielonego impulsu gospodarczego i zmian w podatkach

Firmy oczekują zielonego impulsu gospodarczego i zmian w podatkach
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
46% przedsiębiorców uważa za potrzebne uwolnienie środków z rachunków VAT, 51% chciałoby mieć szybszy dostęp do interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. 40% firm oczekuje zwiększenia inwestycji w tzw. zieloną gospodarkę - takie są wyniki badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.

#DorotaZawadzkaStępniak: Przedsiębiorcy dostrzegają, że #CzystaEnergia, #OchronaKlimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, ważny dla wyjścia z #Kryzys #COVID19 #Lockdown @LewiatanTweets

Konfederacja Lewiatan zapytała reprezentatywną próbę przedsiębiorców: jakich zmian prawnych najbardziej oczekują?

Środki z rachunków VAT

Wśród postulatów podatkowych na pierwszym miejscu znalazło się uwolnienie środków z rachunków VAT. 46% przedsiębiorców uznało, że jest to bardzo potrzebne.

Niezwykle istotna okazała się także kwestia przyspieszenia dostępu do interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Na ten problem wskazało 51% przedsiębiorców.

Czytaj także: Leasing może być atrakcyjną formą finansowania firm w czasie pandemii

Cyfryzacja i zielony impuls gospodarczy

Coraz popularniejsze, w kontekście pandemii koronawirusa,  stają się postulaty dotyczące cyfryzacji gospodarki.

Za likwidacją ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych opowiedziało się 51% firm, za szerokim dopuszczeniem dla dokumentów formy elektronicznej zamiast pisemnej 65% przedsiębiorców.

Im mniejsza firma, tym bardziej popiera ten postulat (wśród małych to 71%).

Dużym poparciem biznesu cieszy się zwiększenie inwestycji w tzw. zieloną gospodarkę. 40% przedsiębiorców uważa, że działania w tym kierunku są bardzo potrzebne.

Patrz także raport:  Impuls energii dla Polski, Impuls energii dla Polski – wersja angielska

Czytaj także: Czy jesteśmy w stanie wykorzystać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

‒ Przedsiębiorcy dostrzegają, że czysta energia, ochrona klimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, niezmiernie ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego.

Inwestycje w OZE, efektywność energetyczną, nowoczesną gospodarkę odpadami, innowacyjny transport, to szansa na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i gospodarki mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.

Czytaj także: Ranking najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie: na którym miejscu Polska?

Źródło: Konfederacja Lewiatan