Fed o czynnikach ryzyka wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych
„Dyskutując o perspektywach polityki pieniężnej, uczestnicy posiedzenia wskazali, że Komitet jest w punkcie lub blisko punktu, w którym właściwe byłoby spowolnienie tempa łagodzenia nastawienia w polityce monetarnej.
Wskazali oni również, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, inflacja będzie nadal spadać w sposób zrównoważony do 2 proc., a gospodarka pozostanie blisko maksymalnego zatrudnienia, właściwe będzie kontynuowanie stopniowego przechodzenia w kierunku bardziej neutralnego stanowiska w polityce monetarnej w miarę upływu czasu.
Niektórzy uczestnicy zauważyli, że po obniżeniu przedziału stopy funduszy federalnych o łącznie 100 pb. stopa referencyjna jest teraz znacznie bliższa swojej wartości neutralnej niż wtedy, gdy Komitet rozpoczął łagodzenie polityki monetarnej we wrześniu” – napisano w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA 17-18 grudnia 2024 roku.
Ostrożne podejście Fed do decyzji w sprawie polityki pieniężnej
„Ponadto wielu uczestników posiedzenia zasugerowało, że szereg czynników wskazywało na potrzebę ostrożnego podejścia do decyzji w sprawie polityki pieniężnej w nadchodzących kwartałach. Czynniki te obejmowały ostatnie wysokie odczyty inflacji, utrzymującą się siłę wydatków konsumenckich, zmniejszone ryzyko osłabienia perspektyw na rynku pracy i aktywności gospodarczej, a także zwiększone ryzyko perspektyw dla wzrostu inflacji.
Znaczna większość uczestników posiedzenia zauważyła, że w obecnym momencie, przy wciąż znacząco restrykcyjnym stanowisku w polityce monetarnej, Komitet jest w dobrej pozycji, aby poświęcić czas na ocenę zmieniających się perspektyw dla aktywności gospodarczej i inflacji, w tym reakcji gospodarki na wcześniejsze działania polityczne Komitetu” – dodano.
Czytaj także: Fed obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do 4,25-4,5%
Czynniki ryzyka wzrostu inflacji w USA
W protokole oceniono, że do czynników ryzyka dla perspektyw inflacji zaliczają się potencjalne zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej nowej administracji rządowej w USA.
„Prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia uznali, że ryzyko wzrostu inflacji zwiększyło się. Jako powody tej oceny uczestnicy podali ostatnie silniejsze niż oczekiwano odczyty inflacji i prawdopodobne skutki potencjalnych zmian w polityce handlowej i imigracyjnej.
Inne wymienione powody obejmowały możliwe zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw z powodu wydarzeń geopolitycznych, większe niż oczekiwano złagodzenie warunków finansowych, silniejsze niż oczekiwano wydatki gospodarstw domowych i bardziej uporczywe podwyżki cen mieszkań” – napisano w protokole.
„Kilku uczestników posiedzenia zauważyło, że w nadchodzącym okresie może być trudno odróżnić bardziej trwałe czynniki wpływu na inflację od potencjalnie tymczasowych, takich jak te wynikające ze zmian w polityce handlowej, które mogą prowadzić do zmian poziomów cen” – dodano w komunikacie Fed.
W protokole oceniono, że czynniki ryzyka dla perspektyw gospodarczych i sytuacja na rynku pracy wymagają stałego monitorowania.
„Uczestnicy posiedzenia generalnie ocenili, że inflacja poczyniła postępy w kierunku celu Komitetu, ale pozostaje na nieco podwyższonym poziomie. Uczestnicy posiedzenia zauważyli również, że ostatnie wskaźniki sugerowały, że aktywność gospodarcza nadal rozwija się w solidnym tempie, warunki na rynku pracy ogólnie złagodniały od początku roku, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska” – napisano.
„Większość uczestników posiedzenia zauważyła, że ryzyka dla osiągnięcia celu Komitetu dotyczącego maksymalnego zatrudnienia wydaje się być mniej więcej zrównoważone. Jednakże niektórzy z nich wskazują, że w bilansie ryzyk dla rynku pracy przeważają czynniki negatywne.
Uczestnicy posiedzenia wskazali na różne ryzyka dla aktywności gospodarczej i zatrudnienia, w tym ryzyka spadkowe związane ze słabszym wzrostem produkcji za granicą, zwiększoną podatnością finansową wynikającą z przewartościowania ryzykownych aktywów lub nieoczekiwanym osłabieniem rynku pracy oraz ryzyka wzrostowe związane ze zwiększonym optymizmem i utrzymującą się siłą wydatków krajowych” – dodano.
Czytaj także: Banki centralne na świecie reagują na zmiany zapowiadane przez amerykańskiego prezydenta elekta
Prognozy Fed ws. wysokości stóp procentowych
Po posiedzeniu 17-18 grudnia 2024 roku Fed obniżył stopy proc. w USA o 25 pb. do przedziału 4,25-4,50 proc. Fed podał, że będzie analizował dane przed podjęciem kolejnych ruchów.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga oczekiwali obniżki stóp proc. o 25 pb. Przeciwko decyzji głosowała prezeska Fedu z Cleveland, Beth Hammack, która opowiadała się za brakiem obniżek stóp proc. W obecnym cyklu luzowania polityki monetarnej Fed obniżył stopy procentowe o 100 pb. W poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb.
W grudniu 2024 roku FOMC prognozuje stopy procentowe na poziomie 4,4 proc. na koniec 2024 roku, 3,9 proc. na koniec 2025 roku, 3,4 proc. na koniec 2026 roku i 3,1 proc. na koniec 2027 roku.
We wrześniu 2024 roku Fed prognozował, że stopy procentowe w USA będą na poziomie 4,4 proc. na koniec 2024 roku, 3,4 proc. na koniec 2025 roku i 2,9 proc. na koniec 2026 roku i 2,9 proc. na koniec 2027 roku.