Fed ma wpływ na bieżące wahania, Wschód patrzy w przyszłość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mennica.wroclawska.logo.01.762x218Tydzień dla złota zakończył się spadkiem ceny o 1,81 procent (w dolarach) i 1,08 procent (w złotówkach). Spadek spowodowany był głównie środową publikacją zapisu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Fed miał też wpływ na cenę złota w piątek (tym razem pozytywny), kiedy Janet Yellen i Mario Draghi przemawiali na corocznym sympozjum w Jackson Hole. Oprócz tego w przeglądzie tygodnia m.in. o przygotowaniach do otwarcia międzynarodowego obrotu złotem na SGE oraz o kolejnych zakupach złota przez Rosję.

Poniedziałek

AngloGold Ashanti, jeden z największych producentów złota na świecie, zapowiedział rezygnację z oferowania swoich akcji na giełdzie w Londynie. Powodem jest chęć obniżenia kosztów, jakie się z tym wiążą. Większość obrotu akcjami AngloGold odbywa się na giełdzie w Johannesburgu oraz w Nowym Jorku, dlatego 22 września AngloGold przestanie oferować swoje akcje na London Stock Exchange.

Wtorek

Chiny pozwoliły na import złota trzem kolejnym bankom, w tym jednemu zagranicznemu – Standard Chartered. Pozwolenie dostały też dwa banki krajowe: Shanghai Pudong Development i China Merchants Bank. Zwiększa to liczbę uprawnionych do importu do 15 firm (w tym trzech zagranicznych). Jest to element przygotowań do otwarcia we wrześniu międzynarodowego obrotu złotem w Szanghaju, który ma mieć większy wpływ na kształtowanie ceny złota.

Środa

Opublikowany został zapis z lipcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wielu członków Fedu uważa, że pozytywne dane o zatrudnieniu mogą pozwolić na szybszy wzrost stóp procentowych. Według nich rynek pracy wciąż jest daleki od normalności, ale poprawia się szybciej niż oczekiwano. Na posiedzeniu zakończonym 30 lipca FOMC zdecydował o ograniczeniu skali skupu aktywów do 25 mld dolarów obligacji skarbowych i 10 mld dolarów obligacji zabezpieczonych hipoteką miesięcznie. Publikacja zapisu dała początek spadkom ceny złota, które nasiliły się w czwartek.

Czwartek

Kurs złota znalazł się na najniższym od dwóch miesięcy poziomie (1275 dolarów za uncję), co było efektem publikacji zapisu z posiedzenia FOMC. Zawarte w nim wypowiedzi odebrano jako pozytywny znak poprawy gospodarki. Towarzyszył temu wzrost indeksu dolara (US Dollar Index), który po raz ostatni tak wysoko był 11 miesięcy temu.

Lipiec był czwartym z rzędu miesiącem, w którym Rosja zwiększyła swoje rezerwy złota. Centralny Bank Rosji poinformował na swojej stronie, że dodał do swoich rezerw 9,4 tony złota i posiada aktualnie 1104 tony królewskiego kruszcu. Daje to Rosji piąte miejsce w rankingu największych rezerw złota, a w tym roku wyprzedziła już ona pod tym względem Szwajcarię oraz Chiny (opierając się na oficjalnych statystykach, które dla Chin „zatrzymały się” w 2009 r.).

Piątek

Na koniec września planowane jest otwarcie międzynarodowego obrotu złotem na Shanghai Gold Exchange (SGE). Do tej pory udało się już zebrać 40 uczestników, o 10 więcej od zakładanej liczby. Wśród nich jest wiele zagranicznych banków i rafinerii. Obrót będzie się odbywać w strefie wolnego handlu, a kontrakty na fizyczne na złoto (100g, 1kg, 12,5 kg) mają być denominowane w juanach. „To zbyt ważny rynek, by trzymać się z daleka… Uważam, że nowa giełda na SGE okaże się sukcesem, ponieważ jest tam duży rynek krajowy, więc powinna mieć wystarczającą płynność.” – powiedział Bernhard Schnellmann, dyrektor Argor-Heraeus, jednej z największych rafinerii na świecie.

Odbyło się coroczne sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole. Jego głównymi postaciami była szefowa Fedu, Janet Yellen oraz szef EBC, Mario Draghi. Yellen stwierdziła, że nie wiadomo, kiedy należy zacząć podwyższanie stóp procentowych, ale jej zdaniem jeszcze po zakończeniu QE3 przez znaczny okres czasu powinny one pozostawać na niskich poziomach. Powiedziała też, że amerykański rynek pracy nie podniósł się jeszcze w pełni po kryzysie finansowym. Draghi przyznał natomiast, że gospodarka europejska nie jest w najlepszej kondycji, a EBC gotów jest odpowiadać na takie wyzwania i kierować polityką monetarną. W rezultacie cena złota zaliczyła niewielki wzrost. Nie wystarczył on jednak, by odrobić spadki z czwartku.

Grzegorz Jaeger
Mennica Wrocławska