Evergrande – największe oszustwo w historii?
Śledztwo wykazało, że pierwsza z tych amerykańskich koroporacji zawyżyła w latach 1999-2002 dochody o 11 mld dolarów, druga zaś o 600 mln dolarów. Te skandale postawiły w złym świetle agencje ratingowe, które dawały korporacjom zbyt wysokie oceny.
Jak pisze Bloomberg, upadek Evergrande i rewelacje dotyczące rekordowego zawyżenia dochodów uderzają w reputację byłego audytora, PricewaterhouseCoopers LLP. Likwidatorzy Evergrande przygotowują pozew sądowy przeciwko PwC.
Informacja o gigantycznym oszustwie w Evergrande wzbudza obawy związane z powszechnością takich praktyk księgowych w chińskich spółkach giełdowych. Nowy przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) oświadczył, że nadzór nad spółkami będzie zaostrzony.
Czytaj także: Kryzys na rynku nieruchomości pogrąża gospodarkę Chin
Kary za zawyżanie dochodów
Za zawyżenie dochodów CSRC nałożyła karę w wysokości 4,175 mld juanów (580 mln dol.) na Hengda Real Estate, główną chińską jednostkę grupy Evergrande. Założyciel i prezes Evergrande Group Hui Ka Yan, swego czasu najbogatszy człowiek w Chinach, został ukarany grzywną w wysokości 47 mln juanów (6,5 mln dol.).
Otrzymał także dożywotni zakaz wstępu na rynki papierów wartościowych. CRSC twierdzi, że Hui Ka Yan instruował innych pracowników, aby fałszywie zawyżali roczne wyniki.
Hengda Real Estate Group zawyżyła swoje przychody w 2019 roku o około 214 mld juanów i o kolejne 350 mld juanów w 2020 roku. Stanowiło to połowę wszystkich przychodów Hengdy w 2019 roku i 79% w 2020 roku. W rezultacie zysk netto za 2019 rok został zawyżony o 63%, a zysk netto za 2020 rok o 87%.
Działanie CSRC może być wstępem do postawienia poważniejszych zarzutów prezesowi Evergrande Group Hui Ka Yan, który został zatrzymany przez policję w zeszłym roku, a miejsce jego pobytu jest dziś nieznane.
Czy upadek Evergrande jest groźny dla światowej gospodarki?
Sąd w Hongkongu pod koniec stycznia ’24 nakazał likwidację firmy. Kara oznacza, że Evergrande, posiadające zobowiązania wynoszące ok. 332 mld dol. będzie miało jeszcze mniej pieniędzy na spłatę globalnych wierzycieli.
Problemy na chińskim rynku nieruchomości mogą mieć wpływ na gospodarkę światową, ponieważ sektor ten odpowiada za około jedną trzecią gospodarki chińskiej. Branża boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi od 2021 roku, kiedy władze wprowadziły środki mające na celu ograniczenie kwoty, jaką mogą pożyczać wielcy deweloperzy.
Od tego czasu kilka dużych firm z branży nieruchomości przestało spłacać długi. Dane upublicznione w poniedziałek 18 marca ’24 pokazały, że inwestycje w nieruchomości w Chinach spadły w styczniu i lutym o 9% w porównaniu z rokiem 2023. Rozpoczynanie nowych budów spadło o 30%.