Europejskie banki protestują przeciwko narzucaniu im zasad ESG
Raport zalecał wprowadzenie poprawek, by zagrożenia środowiskowe i społeczne były uwzględnione w ocenie adekwatności kapitałowej i by banki oceniane były także pod kątem ESG.
ESG to: E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance).
Badanie EBC przeprowadzone w 2023 r. wykazało, że prawie trzy czwarte portfeli kredytów korporacyjnych europejskich banków jest narażonych na ryzyko związane ze środowiskiem. Około 90% badanych banków strefy euro niewłaściwie realizuje międzynarodowy cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C, co EBC określił jako „sytuację zdumiewającą”.
Członek Zarządu EBC Frank Elderson powiedział na początku 2024 roku, że EBC będzie nalegać, aby banki aktywnie zarządzały ryzykiem związanym z radzeniem sobie ze zmianami klimatycznymi.
Czytaj także: Wiceprezes ZBP o roli banków w osiąganiu celów ochrony klimatu
Europejskie banki mniej konkurencyjne od amerykańskich ze względu na ESG?
W ubiegłym tygodniu Europejska Federacja Bankowa (EBF) oświadczyła, że europejskie banki nie będą w stanie konkurować ze swoimi amerykańskimi rywalami, jeśli organy regulacyjne będą narzucać zasady ESG, które banki amerykańskie mogą ignorować.
W Stanach Zjednoczonych propozycje uwzględniania ESG w ocenie banków zostały wycofane na skutek sprzeciwu kongresmenów republikańskich.
Cytowana przez Bloomberg Denisa Avermaete, starszy doradca ds. polityki zrównoważonego finansowania w EBF twierdzi, że bufory ESG są problematyczne, ponieważ są „narzędziem wyłącznie europejskim”.
EBF obawia się, że banki będą musiały tworzyć rezerwy finansowe na pokrycie ryzyka, które będzie trudne do oszacowania. Przestrzeganie takich wymogów przed pełnym przeglądem ram ostrożnościowych pod kątem ryzyka klimatycznego otwiera drzwi do podwójnego obciążania banków.
Czytaj także: Jak GFT wspiera banki w ograniczaniu śladu węglowego?
Rezerwy banków na straty środowiskowe i społeczne
Niektóre banki w Europie zaczynają już tworzyć rezerwy na straty środowiskowe i społeczne. Holenderski Rabobank oświadczył w marcu ’24, że zaksięgował 13,6 mln euro rezerw na ESG w roku 2023.
Bardziej restrykcyjne regulacje europejskie sprawiają, że wycena giełdowa europejskich banków jest niższa niż amerykańskich. Według danych zebranych przez Bloomberg, wartość rynkowa największego banku z Wall Street, JPMorgan Chase & Co. jest 1,9 razy większa od wartości aktywów w księgach, a Morgan Stanley 1,7 razy większa.
Tymczasem BNP Paribas SA , największy bank w UE, ma wycenę księgową na poziomie 0,7, co oznacza, że inwestorzy uważają, że jest on w rzeczywistości wart mniej niż wartość jego aktywów. Cena księgowa Deutsche Bank AG jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 0,5.