Emerytury i renty w postaci gotówkowej ‒ nie powinno być problemów z ich otrzymaniem

Emerytury i renty w postaci gotówkowej ‒ nie powinno być problemów z ich otrzymaniem
Fot. stock.adobe.com/johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W związku z zaleceniami aby czasie pandemii Covid-19 ograniczyć obrót gotówkowy na rzecz obrotu bezgotówkowego postanowiliśmy sprawdzić w jaki sposób będą doręczane renty i emerytury tym osobom, które nie posiadają rachunków w bankach. Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do ZUS i do Poczty Polskiej.

Justyna Siwek: Wystarczy okazanie pracownikowi poczty z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu #Covid-19 #Emerytury #Renty #ZUS @PocztaPolska @bezgotowkowa

Większość emerytów i rencistów posiada rachunki bankowe, ale nadal znaczna ich część każdego miesiąca odbiera swoje świadczenia w postaci gotówki.

Czy w związku z nakazywanym ograniczeniem kontaktów osobistych i zaleceniami, aby unikać używania gotówki emeryci i renciści mogą liczyć na terminowe dostarczenie należnych im świadczeń?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Żebrowskiego.

30 procent osób odbiera świadczenia w gotówce

‒ Mogę zapewnić, że wszystkie świadczenia dotrą do osób, które mają do nich prawo. Nie będzie tutaj żadnych problemów. Na szczęście jest tak, że ponad 70 proc. świadczeniobiorców już otrzymuje swoje świadczenia na rachunek bankowy.

Cały czas zachęcamy emerytów i rencistów, aby zakładali rachunki bankowe i wskazywali w ZUS, aby dokonywano przelewów na te rachunki – poinformował nas Paweł Żebrowski.

Instytucją odpowiedzialną za dostarczanie świadczeń wypłacanych przez ZUS w formie gotówkowej jest Poczta Polska – powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szczególne procedury

Na stronie Poczty Polskiej nie znaleźliśmy dokładnych informacji o sposobie doręczania przekazów gotówkowych. W związku z tym poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii przez rzeczniczkę prasową Poczty Polskiej, Justynę Siwek.

Otrzymaliśmy następującą informację:

‒ Poczta Polska doręcza przekazy emerytalno-rentowe na bieżąco. W przypadku osób objętych kwarantanną, a pobierających te świadczenia ‒ zostały wdrożone szczególne procedury.

Doręczanie korespondencji i kwot przekazów odbywa się na bieżąco. Poczta Polska wdrożyła uproszczoną zasadę doręczania przesyłek rejestrowanych dla wszystkich klientów.

Czytaj także: Przesyłki osobom objętym kwarantanną przechowa Poczta Polska

Oprócz tradycyjnej formy doręczenia, wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>> (otwiera się na nowej zakładce)”>>>>

W tym przypadku (doręczenie gotówki ) wystarczy okazanie pracownikowi poczty z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu.

Kosztowny i kłopotliwy brak rachunku bankowego

Dwa lata temu informowaliśmy na portalu aleBank.pl, że obsługa świadczeń przekazywanych drogą tradycyjną, czyli pocztową w formie gotówki  to  dla ZUS koszt ponad 200 mln złotych rocznie. W przypadku przelewania rent i emerytur na rachunki bankowe koszty takiej usługi wynosiły zero złotych.

Pandemia Covid-19 dostarczyła kolejnego, niestety, argumentu przemawiającego za jak najszerszym rozpowszechnieniem ubankowienia w naszym kraju.

Warto zaznaczyć, że rolnicy, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie są zobowiązani do posiadania rachunku bankowego.

Czytaj także: Państwo zaoszczędzi 200 mln zł… jeśli wszyscy emeryci będą mieli rachunki bankowe

Źródło: aleBank.pl