Elżbieta Ostrowska, kandydatka do RPP: przyjęcie euro miałoby pozytywne efekty dla gospodarki i obywateli

Elżbieta Ostrowska, kandydatka do RPP: przyjęcie euro miałoby pozytywne efekty dla gospodarki i obywateli
Fot. stock.adobe.com/luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przyjęcie przez Polskę euro miałoby wiele pozytywnych efektów - nie tylko z punktu widzenia gospodarki (np. niższe koszty transakcyjne), ale i obywateli (ułatwienia w turystyce), uważa sejmowa kandydatka na członka RPP Elżbieta Ostrowska. Według niej, trudno jednak dziś określać, kiedy mogłoby dojść do przyjęcia wspólnej waluty.

Wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów – nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również z punktu widzenia przeciętnego obywatela, jeśli chodzi o turystykę, koszty transakcyjne.

– powiedziała Ostrowska. 

„Jeżeli chodzi o wejście do strefy euro – jeśli chodzi o moje zdanie: na pewno kiedyś nadejdzie taki czas. Ale czy w tym momencie, czy za rok, czy za miesiąc – nie podejmuję się udzielić takiej odpowiedzi” – dodała.

RPP powinna pamiętać o wpływie decyzji o stopach procentowych na gospodarkę

Rada Polityki Pieniężnej w swoich decyzjach o stopach procentowych powinna pamiętać o gospodarce i wpływie, jaki będą one miały zarówno na możliwości zaciągania kredytów, jak i na oszczędzanie i inwestowanie, uważa Elżbieta Ostrowska.

„Rada Polityki Pieniężnej w swoich decyzjach o stopach procentowych musi też pamiętać o gospodarce i to, jak ostatecznie zareaguje gospodarka na wszelkie decyzje jest trudno przewidzieć ex ante. Podkreślam tę dynamiczność z dnia na dzień, czy z tygodnia na tydzień. Takim zaskoczeniem była np. pandemia” – powiedziała Ostrowska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

„Polityka pieniężna musi być taka, aby nie przeszkadzała w działalności gospodarczej i umożliwiała pobieranie potrzebnych kredytów” – dodała.

Podkreśliła „dychotomiczny charakter” skutków działalności RPP, który musi być brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych.

Wiesław Janczyk zwolennikiem niezbyt drogiego kosztu pieniądza

Trzeba pilnować kwestii dostarczania kapitału dla biznesu, więc nie może być on zbyt drogi – powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat Sejmu na członka RPP Wiesław Janczyk. Jego zdaniem, wartość złotego względem USD i EUR wygląda całkiem nieźle.

Jeżeli mówimy o polityce pieniężnej, to musimy pilnować w kwestii dostarczania kapitału do biznesu. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie był zbyt drogi.

„Uważam, że należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB, który, jeżeli będzie wysoki, to zdołamy zabezpieczyć potrzeby społeczne, potrzeby socjalne. Bezpieczeństwo państwa, wydatki na zdrowie, na ochronę granic” – powiedział Janczyk.

„Nie wyobrażam sobie sytuacji że będziemy działać ekstraordynaryjnie w zakresie stopy referencyjnej. Nie będę osobą, która będzie namawiać do pochopnego działania, czy bez zastanowienia” – dodał.

Zdaniem Janczyka obecny poziom stóp procentowych jest „adekwatny”.

Kandydat do RPP uważa, że wartość złotego względem USD i EUR wygląda „całkiem nieźle”

„Wartość złotego w stosunku do euro i dolara wygląda całkiem nieźle. Osobiście jestem mile zaskoczony tym ostatnim dowartościowaniem złotego po okresie przejściowym. Nie zostały pokonane te progi, w których byliśmy w roku 2008. Mamy de facto stabilną sytuację” – powiedział. 

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Janczyka i Ostrowską do RPP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zarekomendowała kandydatury Wiesława Janczyka i Elżbiety Ostrowskiej na członków Rady Polityki Pieniężnej – poinformował wiceprzewodniczący Komisji Andrzej Kosztowniak, przedstawiając wyniki głosowania w tej sprawie.

Zmiany w RPP

Kandydatura Ostrowskiej – oraz Wojciecha Janczyka – na członków RPP z ramienia Sejmu znalazła się w porządku obrad posiedzenia Izby w dniach 26-27 stycznia.

Czytaj także: Poseł PiS Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska sejmowymi kandydatami na członków RPP >>>

9 lutego br. kończy się sześcioletnia kadencja 2 członków RPP powołanych przez Sejm – Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. 30 marca br. kończy się kadencja trzeciego z członków RPP powołanych przez Izbę – Jerzego Żyżyńskiego.

Wcześniej w styczniu Senat powołał jako swoich przedstawicieli do RPP Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES