Ekonomista Kopernik na monetach kolekcjonerskich NBP
– Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu – mówi pomysłodawca serii prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. – To również wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autorem „Rozprawy o biciu monety”, w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądza – przypomina prezes NBP.
Rewers monety przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu Rozprawy o biciu monety, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment dzieła obecny jest również na awersie. Monetę, zaprojektowaną przez Sebastiana Mikołajczaka będzie można nabyć od 24 kwietnia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 120 zł. Więcej informacji na jej temat znajduje się w folderze emisyjnym NBP.
NBP wyłącznym emitentem polskich pieniędzy
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Kolejna emisja zaplanowana jest na 22 maja – do obiegu wejdzie wówczas pięciozłotowa moneta obiegowa Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, będąca kontynuacją serii Odkryj Polskę. Szacowana wielkość emisji to 1,2 mln sztuk.
Narodowy Bank Polski