Ekonomia z misją, zasada jest prosta: większy zysk to większa pomoc
Środki z prowadzonej działalności gospodarczej, inwestowane są w rozwój działań społecznych poprzez tworzenie miejsc pracy, rehabilitację, resocjalizację czy walkę z ubóstwem. Zasada jest prosta: większy zysk = większa pomoc.
Przykładem organizacji pozarządowej, realizującej idee ekonomii społecznej jest właśnie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
Zakłady Aktywności Zawodowej
Już w 2007 roku, odpowiadając na potrzeby grupy osób najbardziej oddalonych od rynku pracy, stworzyło pierwszy i jedyny do tej pory Zakład Aktywności Zawodowej w Warszawie ‒ to Galeria Apteka Sztuki.
Budowali go społecznie członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i partnerzy biznesowi. W wyjątkowym klimacie, 24 osoby zaliczone do najcięższych niepełnosprawności promują sztukę, prowadzą kawiarnię, współorganizują eventy.
Pierwsze doświadczenia służą organizacji w uruchomieniu przedsiębiorstwa społecznego Kuchnia Czerwony Rower – lokalu na warszawskiej Pradze Północ.
Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska S.A. laureatem nagrody GPW w konkursie Forum Odpowiedzialnego Biznesu na Raport Społeczny
Organizatorzy wspominają niezapomniany czas entuzjazmu i integracji przedstawicieli najróżniejszych grup społecznych. Idea zyskała partnerów z biznesu społecznie odpowiedzialnego, zaangażowanego w wolontariat pracowniczy, pomoc rzeczową i finansową.
Powstało miejsce, w którym ludzie korzystający z pomocy nie odczuwają ciężaru jej przyjmowania i uczestniczą w procesie wychodzenia z życiowych kryzysów. Pracują tu osoby z niepełnosprawnością i w kryzysie bezdomności ‒ zdobywają kwalifikacje zawodowe z szansą pracy na otwartym rynku.
Sukces Kuchni udowadnia, że łączenie funkcji społecznych z ekonomicznymi, tworzy wyjątkowe warunki efektywnej pomocy słabszym.
Centrum Pomocy Wzajemnej „Dom za Bramą”
Obecne działania Stowarzyszenia skupiają na rozwoju kolejnego przedsiębiorstwa społecznego – Centrum Pomocy Wzajemnej „Dom za Bramą”. Powstaje sklep charytatywny, zaplecze usług sprzątających, sala szkoleniowo-konferencyjna, gdzie będą się szkolić i zatrudnią kolejne osoby dotknięte wykluczeniem.
Idea zyskała partnerów z biznesu społecznie odpowiedzialnego, zaangażowanego w wolontariat pracowniczy, pomoc rzeczową i finansową
Pomoc wybitnych doradców, merytoryczne wsparcie mentora oraz grant finansowy Fundacji Valores znacząco zwiększa szansę na sukces prowadzonej inwestycji.
Czytaj także: Jak działa program Obsługa bez barier w Santander Bank Polska?
Człowiek, solidarność, aktywizacja, praca, niezależność
Ekonomia społeczna stwarza organizacji pozarządowej szansę ideowej wolności, poprzez częściowe uniezależnienie się od środków publicznych uwarunkowanych politycznie.
Człowiek, solidarność, aktywizacja, praca, niezależność ‒ to wartości, którymi kierują się w codziennej działalności podmioty ekonomii społecznej.
Włączanie się biznesu w ich działania, poprzez korzystanie z ich usług, pomoc finansową, aktywność wolontariacką ‒ jest równoznaczne z udziałem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów społecznych oraz budowaniu solidarności i współodpowiedzialności społecznej.
Czytaj także: Bank Millennium w Top 10 Rankingu Odpowiedzialnych Firm