EDS raport: Samorządy stawiają na edukację ekonomiczną
Letnia kampania informacyjna Warszawskiego Instytutu Bankowości dotarła w okresie lipiec-wrzesień br. do władz około 600 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Jak mówi Waldemar Zbytek, wiceprezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, ponad 90% burmistrzów, prezydentów i wójtów gmin, których odwiedzili reprezentanci WIB deklaruje chęć przyłączenia się do programu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół podstawowych i średnich. Do tej pory podpisano już ponad 200 porozumień z samorządowcami reprezentującymi samorządy różnej wielkości.
Projekt sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” został zainicjowany przez Związek Banków Polskich i jest realizowany przez Warszawski Instytut Bankowości. Projekt jest skierowany do czterech głównych grup odbiorców: dzieci i młodzieży, studentów, pracowników instytucji finansowych oraz seniorów.
Bankowcy stawiają na samorządy, a samorządy na bankowców
Niezwykle dynamicznie rozwija się część programu skierowana do szkół – „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży – BAKCYL”. Do tej pory organizatorzy przyciągali do programu szkoły poprzez kontakty z ich dyrektorami. Chcąc rozszerzyć zasięg przedsięwzięcia postanowili zainteresować swoją inicjatywą przedstawicieli samorządów. – Przekonanie samorządowców do programu edukacji finansowej uczniów to był strzał w dziesiątkę – zauważa Waldemar Zbytek. Jak skuteczna była to decyzja, najlepiej świadczy fakt, że tygodniowo WIB zawiera kilka lub kilkanaście porozumień o współpracy z samorządami.
Współpraca z samorządami rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym i akademickim od pilotażowych programów we Wrocławiu i w Brzegu Opolskim. Trzeci pilotaż zrealizowano w Mińsku Mazowieckim – i to z inicjatywy samych samorządowców, którzy z internetu dowiedzieli się o współpracy WIB z gminami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
W trakcie uzgodnień z poszczególnymi JST ujawniła się istotna potrzeba rozszerzenia wspólnych działań edukacyjnych o tematykę cyberbezpieczeństwa oraz objęcie nimi poza uczniami również grupy seniorów. Obydwa postulaty samorządowców systematycznie wprowadzane są do działań Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Nie zabraknie woluntariuszy dla BAKCYLA
Rosnąca wśród samorządowców popularność programu edukacji ekonomicznej stawia przed organizatorami przedsięwzięcia nowe wyzwania. W tym roku na współpracę może zdecydować się 300 gmin, ale w kraju jest ich prawie 2500. Jeśli wszystkie wzięłyby udział w programie, to rodzi się pytanie – kto będzie prowadził działania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą? Przecież w jednej gminie w zależności od wielkości jest kilka lub kilkanaście szkół.
Na tak postawione pytanie Waldemar Zbytek ma krótką odpowiedź – wolontariusze. Do tej pory zajęcia z uczniami prowadzili pracownicy sektora bankowego, także osoby zatrudnione w bankach spółdzielczych. Ta grupa jest szczególnie ważna w najmniejszych miejscowościach gdzie banki komercyjne nie mają swoich oddziałów. W tej chwili grupa woluntariuszy obejmuje 700 osób. Przygotowywany jest również projekt Akademickiego Wolontariatu Edukacyjnego, w ramach którego studenci ostatnich lat wspierać będą działania edukacyjne WIB.
Kolejnym sposobem na sprostanie rosnącemu zainteresowaniu samorządów i szkół edukacją ekonomiczną jest współpraca WIB z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy projektach opartych na warsztatach dla nauczycieli. – Tylko w najbliższym roku szkolnym przeszkolimy ponad 2500 nauczycieli, którzy potem samodzielnie będą prowadzili zajęcia z dziećmi – deklaruje Waldemar Zbytek.
Lepiej wyedukowany klient – mniejsze ryzyko dla niego, gospodarki i banków
– Rozmach i skala działalności edukacyjnej Warszawskiego Instytutu Bankowości nie powinna nikogo dziwić. WIB od 25 lat prowadzi szerokie działania zarówno w zakresie szkoleń pracowników sektora finansowego, jak i edukacji obecnych i przyszłych klientów. Program wspierają m.in.: banki, Krajowa Izba Rozliczeniowa i Biuro Informacji Kredytowej. Dlaczego? Ponieważ najlepszym klientem jest klient wyedukowany. Klienci sektora finansowego, którzy podejmują nieracjonalne decyzje, wynikające z braku elementarnej wiedzy ekonomicznej stwarzają ogromne ryzyko dla siebie samych, gospodarki, banków i innych instytucji finansowych. Im więcej ludzi będzie wiedziało, jak skutecznie i bezpiecznie zarządzać swoimi finansami, tym lepiej będzie rozwijał się sektor bankowy, a także skorzysta na tym cała gospodarka. – podsumowuje wiceprezes WIB.
Samorządy i szkoły zainteresowane współpracą edukacyjną z WIB mogą znaleźć przydatne informacje na stronach wib.org.pl i bakcyl.wib.org