EBOR udzielił Cersanitowi 42 mln euro pożyczki na rozwój działalności w Ukrainie
„Podpisane podczas wizyty w Polsce przez prezes EBOR Odile Renaud-Basso długoterminowe finansowanie pomoże spółce w ukończeniu wielu inwestycji zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, a także w zarządzaniu jej potrzebami w zakresie kapitału obrotowego.
W szczególności finansowanie z EBOR-u pozwoli grupie Cersanit na zwiększenie produkcji płytek ceramicznych i ceramiki sanitarnej w Ukrainie, ukończenie projektu produkcji wielkoformatowych płytek ceramicznych w tym samym zakładzie w Ukrainie, odbudowę fabryki wyrobów akrylowych w Polsce, a także ukończenie poprawy efektywności energetycznej i innych inwestycji modernizacyjnych w Polsce” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: EBOiR zainwestował w obligacje Santander BP i Banku Pekao
Straty związane z wojną w Ukrainie
Wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na grupę Cersanit na wiele sposobów. Zmusiła ona ukraińską spółkę zależną Cersanitu, Cersanit Invest LLC, zatrudniającą ok. 1 200 pracowników, do czasowego wstrzymania produkcji.
Wojna skłoniła również firmę do podjęcia strategicznej decyzji o pozbyciu się aktywów w Rosji, które stanowiły prawie jedną piątą całkowitej sprzedaży grupy. W tym samym czasie w polskich zakładach Cersanitu wybuchł pożar, który zniszczył fabrykę wyrobów akrylowych, wskazano w informacji.
„Ta inwestycja nie tylko pomaga gospodarkom obu krajów poprzez wspieranie prężnie działającej firmy produkującej lokalnie towary, które będą istotnym elementem odbudowy Ukrainy, ale także pozwala zachować kapitał ludzki poprzez utrzymanie niezbędnych miejsc pracy.
EBOR pozostaje zaangażowany w finansowanie innych inwestycji na Ukrainie i w sąsiednich państwach dotkniętych wojną” – powiedział wiceprezes EBOR-u Alain Pilloux, który podpisał umowę kredytową w Warszawie, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Jak skutki wojny w Ukrainie wpływają na polskie firmy – raport PIE
Współpraca EBOR i Cersanitu
„Pomimo bardzo trudnego otoczenia spowodowanego wybuchem wojny i wzrostem cen energii Cersanit udowodnił, że jest odporny i dostosował się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Pozostajemy zaangażowani w rozszerzanie naszej działalności w Ukrainie poprzez kontynuację produkcji płytek ceramicznych i wyrobów sanitarnych.
Pragnę podziękować wszystkim pracownikom Cersanitu za ich zaangażowanie, poświęcenie i empatię. Jestem również głęboko przekonany, że inne europejskie i światowe firmy pójdą naszym śladem i również rozważą inwestycje na Ukrainie” – dodał właściciel Cersanitu Michał Sołowow.
Współpraca Cersanitu z EBOR-em sięga 2006 roku, kiedy to EBOR rozpoczął wspieranie międzynarodowej ekspansji Cersanitu. Do tej pory EBOR udzielił Grupie Cersanit finansowania w wysokości 122,2 mln euro.
Cersanit to należąca do Michała Sołowowa grupa kapitałowa, działająca na międzynarodowym rynku płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia łazienek.