EBI: Polska trzecim w UE beneficjentem wsparcia spójności z 4,85 mld euro w 2023 r.
Na tę sumę składa się 4,2 mld euro z EBI i dodatkowe 627 mln euro, które przeznaczyła dla Polski spółka- córka EBI, Europejski Fundusz Inwestycyjny, który wspiera głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.
W skali całej Unii Europejskiej ok. 60% finansowania trafiło na działania związane z klimatem i zrównoważoną energią, a w piątce największych beneficjentów znalazły się Francja, Hiszpania, Polska, Włochy i Grecja, podano.
„Grupa EBI realizuje swoje zobowiązania i przeznacza znaczące środki na spójność. Oprócz finansowania, dwie trzecie naszych usług doradczych również trafiają do regionów spójności, dostarczając kompleksowego wsparcia, szytego na miarę potrzeb władz publicznych, instytucji finansowych i promotorów projektów” – powiedział wiceprezes EBI Kyriacos Kakouris, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Resort funduszy: Rada UE zatwierdziła rewizję polskiego KPO
EBI: 36,2 mld euro na projekty polityki spójności
W 2023 roku Grupa EBI przekazała 36,2 mld euro na projekty w regionach objętych polityką spójności. Z tego wsparcie EBI wyniosło 29,8 mld euro, czyli 45,1% wszystkich kredytów udzielonych przez Grupę w UE.
Finansowanie EFI wyniosło 6,8 mld euro, co stanowi 49% całości finansowania EFI udzielonego w UE, a pięciu największych beneficjentów to Rumunia, Bułgaria, Polska, Francja i Włochy, wskazano także.
Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej należącą do jej państw członkowskich. Udostępnia długoterminowe finansowanie dla kluczowych inwestycji przyczyniających się do realizacji celów polityki UE.
Bank finansuje projekty w czterech priorytetowych obszarach – zrównoważony rozwój miast i regionów, zrównoważony rozwój sektora energetycznego, innowacje, klimat i środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).
EFI, spółka zależna EBI, jest największym w Europie podmiotem finansującym venture capital i private equity.