EBI jest gotowe potroić zaangażowanie finansowe w inwestycje sektora obronnego UE

EBI jest gotowe potroić zaangażowanie finansowe w inwestycje sektora obronnego UE
Teresa Czerwińska, źródło: EBI,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny jest gotowy, żeby współfinansować inwestycje w szeroko rozumiany sektor obronny. Bank jest w stanie potroić swoje zaangażowanie pod tym względem w tym roku – zapewniła w rozmowie z PAP wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Jak podkreśliła wiceprezes EBI, zapotrzebowanie związane z finansowaniem inwestycji z sektora obronnego jest obecnie bardzo istotne dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, szczególnie na wschodniej flance.

Zaznaczyła, że EBI nie może finansować inwestycji związanych np. z produkcją broni czy amunicji.

„Natomiast inwestycje w szeroko rozumianą obronność i bezpieczeństwo mogą być jak najbardziej współfinansowane przez EBI.

Mam tu na myśli m.in. inwestycje w technologie podwójnego zastosowania, cywilnego i wojskowego czy zadania chroniące sieć infrastruktury krytycznej, która składa się na obronne możliwości kraju” – dodała Teresa Czerwińska.

Czytaj także: Bezpieczeństwo i obronność priorytetem EBI

Inwestycje EBI także w infrastrukturę obronną

Wśród możliwych obszarów finansowania wymieniła inwestycje na wschodniej granicy Unii Europejskiej, m.in. w przejścia graniczne, drogowe i kolejowe.

Jak podkreśliła wiceprezes EBI, środki mogą być pozyskane także na infrastrukturę związaną z potrzebami militarnymi.

„To są drogi, koleje, to jest infrastruktura związana ze szpitalami wojskowymi czy też bazami wojskowymi. To wszystko wymaga ogromnego finansowania, na które budżetu danego państwa często nie stać” – stwierdziła.

W ocenie Teresy Czerwińskiej współfinansowane mogą być także niektóre zakupy sprzętu wojskowego. W tym kontekście wymieniła m.in. drony czy helikoptery.

Jak powiedziała, EBI rozpatruje obecnie ponad 20 projektów tego typu, w tym również z Polski. Przykładem inwestycji, która ma duże szanse na pozyskanie środków z EBI jest np. baza wojskowa na Litwie.

Czytaj także: Pieniądze z Funduszu Odbudowy mogą finansować przemysł obronny

Obronne projekty regionalne z największym dofinansowaniem

Według Teresy Czerwińskiej największe szanse na dofinansowanie z EBI mają projekty, które zakładają współpracę kilku państw.

„W tym obszarze nie ma kopert narodowych i chcę bardzo wyraźnie zaznaczyć, że EBI kieruje się paneuropejskim podejściem. Czyli projekty, które są projektami regionalnymi, obejmującymi np. dwa państwa i wzmacniają obronność UE, mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania” – stwierdziła.

Teresa Czerwińska zapewniła, że EBI jest w stanie potroić zaangażowanie finansowe w projekty dotyczące sektora obronnego w UE w tym roku.

„Absolutnie jesteśmy na to gotowi” – zapewniła.

W 2024 roku EBI przeznaczył 1 mld euro na finansowanie europejskiego sektora bezpieczeństwa i obronności. Największy projekt przypadł Polsce: bank przeznaczył 300 mln euro na pierwszy krajowy program satelitarny. Pozwoli to na budowę i wyniesienie na orbitę Ziemi dwóch satelitów obserwacyjnych, które będą dostarczać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości na potrzeby cywilne i obronne.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Obronność | Finansowanie zbrojeń, czyli czym zasilić machinę obronną

***

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej powołaną do finansowania inwestycji przyczyniających się do realizacji kluczowych celów wspólnoty, takich jak polityka spójności czy transformacja energetyczna. Udziałowcami banku są państwa członkowskie, a zadaniem – udzielanie długoterminowego wsparcia dla inwestycji w dziedzinie klimatu i środowiska, konkurencyjności gospodarczej i innych.

Źródło: PAP BIZNES