EBI: 104 mln euro na zwiększenie efektywności energetycznej dla Grupy Maspex

EBI: 104 mln euro na zwiększenie efektywności energetycznej dla Grupy Maspex
Fot. stock.adobe.com / nmann77
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę z Grupą Maspex na finansowanie w wysokości 104 mln euro, które wesprze modernizację, zwiększy efektywność energetyczną zasobów produkcyjnych w zakładach Grupy, podał Bank. Inwestycje będą realizowane w fabrykach zlokalizowanych w Polsce (Wadowice, Łowicz, Lublin, Tymbark, Tychy, Wąsosz Dolny) oraz Rumunii (Valenii de Munte).

„EBI z dumą zacieśnia współpracę z Grupą Maspex – jednym z czołowych producentów żywności w Europie.

Inwestowanie w nowoczesne technologie, które przyczyniają się do działań na rzecz klimatu, jest obecnie jednym z priorytetów, a EBI, jako bank klimatu UE, jest zaangażowany w jego wspieranie” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: Parlament Europejski przyjął kluczowe przepisy dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Wieloletnia współpraca EBI i Grupy Maspex

Kredyt jest kontynuacją poprzednich umów pomiędzy EBI i Maspex z 2016 i 2019 roku na łączną kwotę 107 mln euro, podano także.

„Grupa Maspex kontynuuje program strategicznych inwestycji w Polsce, a także i w Rumunii. Kolejne finansowanie EBI obejmie inwestycje realizowane w latach 2021-2024 w Wadowicach, Łowiczu, Lublinie, Tymbarku, Tychach, Wąsoszu Dolnym oraz w Valenii de Munte w Rumunii.

Wszystkie te projekty pozwalają nam  zwiększyć produkcję energii odnawialnej i podwyższyć efektywność energetyczną w naszych zakładach produkcyjnych, jak również korzyści środowiskowe (w tym ograniczenie emisji C02), które nie zostałyby osiągnięte w takim samym stopniu bez wsparcia Banku” – powiedział dyrektor finansowy Grupy Maspex Rafał Gruszeczka.

Czytaj także: 100 mln euro na finansowanie zielonych projektów w Polsce od EBI dla BNP Paribas

O działaniach EBI i Grupy Maspex

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowego finansowania, której właścicielami są jej państwa członkowskie. Bank finansuje inwestycje przyczyniające się do realizacji celów polityki UE, w tym globalnej sprawiedliwej transformacji prowadzącej do neutralności klimatycznej. EFI, spółka zależna EBI, jest największym w Europie podmiotem finansującym venture capital i private equity.

Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Rumunii, w Czechach i na Słowacji, oraz ich czołowym producentem na Węgrzech, w Bułgarii i na Litwie i Łotwie. 

Jest czołowym graczem na rynku wody w Rumunii, liderem na rynku makaronów, dżemów, i sosów oraz wiodącym producentem w segmencie keczupów, dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce, wiodącym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej, liderem na rynku wódki i największym importerem zagranicznych alkoholi w Polsce.

Czytaj także: Wiceprezes EBI: co najmniej 5,45 mld euro finansowania dla Polski w 2023 r.

Źródło: ISBnews