EBA o proporcjonalności w sprawozdawczości nadzorczej banków
Rzeczone sprawozdanie[1], przedstawione na początku czerwca 2021 r. zawiera listę zaleceń, które mogą obniżyć koszty sprawozdawczości ponoszone przez instytucje kredytowe o 15‒24% i które mogą w większym zakresie urzeczywistnić zasadę proporcjonalności w ramach sprawozdawczości nadzorczej, generując oszczędności dla małych i niekompleksowych instytucji (SNCI) w wysokości między 188 a 288 mln euro.
EBA zapowiada wdrażanie w praktyce stosowania tychże zaleceń – co do zasady niezwłocznie bądź w niedalekiej przyszłości.
Czytaj także: EBA: 25 rekomendacji dotyczących kosztów raportowania, obniżenia kosztów nadzorczych
Otwarcie na FinTech i RegTech
Zalecenia przedstawione w raporcie dotyczą czterech ogólnych obszarów. W pierwszej kolejności odnoszą się do zmian w procesie opracowywania ram sprawozdawczych EBA, a także w konstrukcji wymogów sprawozdawczości nadzorczej EBA i treści sprawozdawczych.
Ponadto zwrócono uwagę na potrzebę koordynacji i integracji żądanych danych i wymogów sprawozdawczych oraz szerszego wykorzystanie technologii w procesie raportowania.
Zidentyfikowano również potrzebę usunięcia bariery w szerszym przyjmowaniu przez instytucje rozwiązań FinTech i RegTech
Dla mniejszych instytucji ważne jest zwrócenie uwagi na możliwość ograniczania obowiązku stosowania szablonów danych. Zalecenia zawierają także zwrócenie uwagi na kwestię eliminacji pokrywających się wymogów sprawozdawczych (overlapping).
W badaniu zidentyfikowano również potrzebę usunięcia bariery w szerszym przyjmowaniu przez instytucje rozwiązań FinTech i RegTech oraz promowania lepszej cyfryzacji wewnętrznych dokumentów i umów instytucji.
Trzy główne aspekty raportu EBA
Raport koncentruje się na trzech głównych aspektach. Po pierwsze, analizuje rzeczywiste koszty sprawozdawczości ponoszone przez banki w związku ze sprawozdawczością nadzorczą, a w szczególności w związku z wdrażanymi przez EBA standardami technicznymi dotyczącymi sprawozdawczości nadzorczej.
Po drugie, ocenia wpływ ograniczenia niektórych szczegółowych wymogów sprawozdawczych na koszty sprawozdawczości i skuteczność nadzoru.
Po trzecie, ocenia, czy koszty sprawozdawcze były proporcjonalne do uzyskanych korzyści.
W raporcie EBA przyjrzała się również klasyfikacji banków na różne kategorie zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wymogów kapitałowych (CRR).
Piotr Gałązka,
adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli
[1] https://www.eba.europa.eu/sites/default/documents/files/document_library/Publications/Reports/2021/1013948/Study%20of%20the%20cost%20of%20compliance%20with%20supervisory%20reporting%20requirement.pdf