Dotacje unijne dla firmy – programy warte uwagi w 2024 roku
Z artykułu dowiesz się:
- Dotacje unijne dla firm już istniejących — na jakie cele?
- Jakie są dostępne dotacje dla firm jednoosobowych oraz małych przedsiębiorstw?
- Programy Unii Europejskiej na rok 2024, które zapewnią znaczące wsparcie dla firm.
- Dostępne dotacje na założenie firmy dla pracujących i bezrobotnych.
Czytaj też: Dotacje dla firm – kompendium wiedzy dla początkujących
Pozyskiwanie dotacji bezzwrotnych pozwala na realizację dodatkowych celów rozwojowych. Bez uzyskania wsparcia finansowego wiele firm nie byłoby w stanie przeprowadzić wielu modernizacji i zmian lub byłoby zmuszonych wykonać je kosztem innych prac. Jakie dotacje dla firm dostępne są dla przedsiębiorców w 2024 roku?
Dotacje dla istniejącej firmy z funduszy Unii Europejskiej
Dotacje unijne dla firm to dodatkowe fundusze przeznaczone na realizację konkretnych celów. UE przeznacza naprawdę znaczące środki finansowe na rozmaite inicjatywy oraz programy, które mają na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorstw w krajach członkowskich — również w Polsce.
Najczęściej przeznaczone są one na inwestycje w innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozwój infrastruktury przedsiębiorstwa czy wdrażanie modernizacji w celu ograniczenia zużycia energii, czy generowanych zanieczyszczeń w firmie.
Finansowe wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla wielu przedsiębiorstw to ogromna szansa na rozwinięcie swojej działalności, unowocześnienie procesów oraz wejście na nowe rynki zbytu. UE przygotowała ciągły program na lata 2021-2027, w którym przewidziane są środki na różnego rodzaju projekty rozwojowe dla polskich przedsiębiorców.
Daje to bardzo pozytywne prognozy dla tych, którzy chcą skorzystać z dodatkowych, bezzwrotnych środków w celu dalszego rozwoju swojej firmy.
Czytaj też: Cyfryzacja firmy – jaki ma wpływ na zrównoważony rozwój?
W roku 2024 również przewidziane są dotacje unijne dla firm, które już istnieją. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).
Są one realizowane w celu wsparcia 4 istotnych obszarów:
- Dofinansowania na badania i rozwój przedsiębiorstw, czyli dotacje dla firmy, która chce starać się o wdrażanie nowych rozwiązań, takich jak automatyzacja czy robotyzacja.
- Dotacje na środowisko przyjazne innowacjom, czyli działania z zakresu rozbudowy infrastruktury, wspierania nowoczesnych start-upów, tworzenie klastrów gospodarczych.
- Inicjatywa zazielenienia przedsiębiorstw, czyli dotacje unijne dla firm, które mają na celu prowadzenie badań oraz rozwijanie projektów, które pozwolą usprawnić działanie przedsiębiorstw pod kątem społecznym i ekologicznym.
- Wsparcie techniczne, czyli dotacje na prace administracyjne w obsłudze programów i projektów, a także pomoc dla firm korzystających z dotacji.
Dotacje unijne dla firm jednoosobowych i z sektora MŚP
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa również mogą korzystać ze wsparcia ze strony Unii Europejskiej. Skorzystanie z takiego finansowania pozwoli na rozwinięcie biznesu i unowocześnienie struktury przedsiębiorstwa.
Jest to pomoc o tyle istotna, że niewielkich firm często nie stać na ponoszenie dużych inwestycji bez odpowiedniego wsparcia.
Najważniejsze dotacje unijne dla firm z sektora MŚP to:
– Program unijny DIG.IT, czyli Transformacja Cyfrowa polskich MŚP. To jeden z projektów skupiony na wsparciu w modernizacji firm z sektora MŚP. Fundusze mają zostać przeznaczone na wdrożenie i unowocześnianie cyfrowych rozwiązań w firmach, aby zwiększyć ich innowacyjność oraz konkurencyjność. Środki pochodzą z FENG, a organizatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. W ramach tego programu można uzyskać wsparcie stanowiące 70% kosztów netto planowanej inwestycji, a jego wysokość może wynosić nawet do 200 tysięcy Euro.
– Promocja Marki Innowacyjnych MŚP, czyli dotacje dla małych firm. Mają one pomóc przedsiębiorstwom w promocji działalności na rynkach zagranicznych. Celem jest zwiększenie konkurencyjności na arenie międzynarodowej i internacjonalizacja. W tym przypadku firmy z sektora MŚP mogą liczyć na dofinansowanie stanowiące do 50% kosztów netto inwestycji. Fundusze pozyskiwane są z FENG.
Obejrzyj: Cyfryzacja MŚP – wyzwania i rozwiązania (youtube.com)
Dostępne są również dotacje unijne dla firm jednoosobowych. Takie działalności mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie z:
- Urzędu Pracy
- Projektów organizowanych przez UE
- Projektów organizowanych i koordynowanych przez BGK
- PFRON
Dotacje unijne dla firmy — programy warte uwagi w 2024 roku
W ramach wsparcia dla przedsiębiorstw o różnej wielkości przygotowane zostały różne programy dotacyjne. Wśród nich warto wskazać takie projekty, jak:
Ścieżka SMART
Ścieżka SMART jest jednym z głównych produktów dostępnych w programie FENG na lata 2021-2027. Jego celem jest wspieranie rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw oraz prowadzenia badań na rzecz innowacyjności. Ścieżka SMART to program, który skierowany jest dla mikro przedsiębiorstw, firm z sektora MŚP oraz dla dużych firm i konsorcjów, w tym konsorcjów naukowo-przemysłowych.
Kredyt ekologiczny
To projekt realizowany w ramach Programu Finansowanie działań promujących ochronę środowiska i klimatu, który jest prowadzony przez FENG. Kredyt ekologiczny jest bezzwrotną dotacją, którą należy przeznaczyć na modernizację i rozwój firmy pod kątem wdrażania rozwiązań zgodnych z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska.
Dotyczy to np. przejście na energię odnawialną, wdrożenie rozwiązań energooszczędnych i modernizację infrastruktury w celu mniejszego marnowania energii.
W ramach tego programu Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci nawet do 70% kredytu uzyskanego na powyższe cele. Wysokość spłaty kredytu jest zależna od lokalizacji.
Czytaj też: Ekologia w biznesie – jak prowadzić firmę i być eko?
Granty na Eurogranty
Unia Europejska przygotowała dotacje dla firm z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, które mają na celu wzrost ich innowacyjności oraz podniesienie ich pozycji i znaczenia na rynkach międzynarodowych. Program Granty na Eurogranty ma pomóc zwiększyć im udział w programach zarządzanych przez KE.
Dofinansowaniem obejmowane są działania z zakresu przygotowywania projektów do realizacji w ramach jednego z Programów UE zarządzanych przez KE.
Dotacje UE dla Polski Wschodniej
Nie zabrakło również programów, które dedykowane są przedsiębiorstwom z konkretnych obszarów kraju w celu wsparcia jego rozwoju.
Wśród nich znajdują się dotacje, które odejmują przedsiębiorstwa działające na terenie województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa mazowieckiego.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP.
- Automatyzacja i robotyzacja w MŚP.
- Wzornictwo dla MŚP.
- Platformy startowe dla nowych pomysłów.
Dotacje dla nowych firm, czyli wsparcie na start
Dotacje na założenie firmy dla pracujących pozwala na przebranżowienie i rozwój kariery zawodowej. Z kolei dotacje na założenie firmy dla osób bezrobotnych to szansa na znalezienie nowego źródła zarobku dla osób, które borykają się z problemem braku zatrudnienia.
W 2024 dostępne będą dotacje dla firm jednoosobowych oraz zatrudniających dodatkowych pracowników w ramach wsparcia na start. Taka pomoc może okazać się nieoceniona w przypadku start-upów oraz firm, które dopiero raczkują na rynku i potrzebują funduszy na rozwinięcie swojego biznesu.
Zobacz również: Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza – co wybrać?
Jakie programy wsparcia finansowego na założenie nowej firmy w 2024 roku warto wykazać?
– Dotacje na założenie firmy z Powiatowego Urzędu Pracy — przeznaczone dla osób bezrobotnych, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i nie są obciążone zadłużeniem publicznym. Osoby ubiegające się o to dofinansowanie nie mogły korzystać z niego w przeszłości. Możliwe do zdobycia fundusze to kwoty od 25 000 do 44 000 zł.
– Dotacje na otwarcie firmy z UE — osoby, które chcą rozwijać własną działalność, mogą również ubiegać się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Konieczne jest spełnienie wymogów (np. brak korzystania z podobnego finansowania w przeszłości), a uzyskać można do 44 000 zł.
– Dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej (LGD) — wsparcie finansowe można uzyskać również z Lokalnych Grup Działania, których celem jest realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju.
– Pożyczki unijne JEREMIE — to program finansowania, który nie jest bezzwrotny, ale zapewnia brak prowizji oraz niskie, stałe oprocentowanie pożyczek zarówno dla nowych firm, jak i dla tych, które już istnieją. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup sprzętu i maszyn czy modernizację firmy.
– Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie — kolejna możliwość uzyskania pożyczki na preferencyjnych warunkach. Projekt jest skierowany do osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. Jest to dostępny na terenie całej Polski produkt od Banku Gospodarstwa Krajowego.
Czytaj też: Ulga na start – co ZUS oferuje nowym przedsiębiorcom?
Opcji finansowań działań z zakresu badań i rozwoju oraz modernizacji przedsiębiorstw jest naprawdę wiele.
Warto zapoznać się dokładnie z wytycznymi oraz wymaganiami do poszczególnych projektów, aby wiedzieć, o którą dotację warto się starać.