Dostępność kredytowa w nowej rzeczywistości gospodarczej
Celem raportu była analiza wpływu pandemii COVID-19 i działań podjętych w jej wyniku na poziom udzielanych kredytów, z uwzględnieniem strony popytowej i podażowej oraz ustalenie czynników mających wpływ na wysokość udzielanych przez banki kredytów.
Stan na 2021 rok – nie ma credit crunch
Autorzy raportu w roku 2021 doszli do wniosku, że zjawisko credit crunch w Polsce nie występuje.
Przeprowadzone rozważania teoretyczne oraz analiza empiryczna działalności kredytowej w Polsce w perspektywie, w której znalazł się sektor bankowy, w ujęciu historycznym i w obliczu bieżących konsekwencji gospodarczych pandemii COVID-19 wykazały, że nie potwierdziły się obawy dotyczące załamania na rynku podaży kredytów.
Wskazane wzmocnienie banków
W podsumowaniu raportu czytamy: „Sytuacja sektora bankowego w połowie roku 2021 wygląda dość optymistycznie w krótkim terminie (oprócz nierozwiązanej kwestii mieszkaniowych kredytów walutowych i związanych z nią konsekwencji), ale w perspektywie długoterminowej istotną rolę będzie odgrywać zdiagnozowana pułapka niskiej strukturalnej dostępności kredytowej i chronicznie słabego ukredytowienia polskiej gospodarki.”
I dalej: „W połączeniu z niską rentownością sektora wynikającą głównie z wysokich obciążeń fiskalnych będzie to stanowić istotny czynnik hamujący rozwój sektora bankowego w Polsce. Będzie to miało konsekwencje dla sfery realnej utrudniając ekspansję gospodarki.”
W końcowych zdaniach podsumowania autorzy raportu napisali:
„Zmiana tego stanu wymaga istotnej rewizji i konsekwentnej realizacji strategii gospodarczej dla Polski poprzez intensyfikację i promowanie przedsięwzięć inwestycyjnych. Z drugiej strony pożądane jest racjonalne (np. elastyczne w zależności od koniunktury gospodarczej) podejście do obciążeń fiskalnych sektora bankowego. Wzmocnienie tego sektora mogłoby skutkować zmniejszeniem awersji do ryzyka kredytowego i wzrostem podaży kredytów w reakcji na zwiększony popyt. Harmonijny rozwój sfery realnej i sektora bankowego jest jedynym sposobem na wyjście ze wspomnianej pułapki”.
Rok 2022 i nowe pytania
Na ile analizy i wnioski autorów raportu są aktualne w nowej rzeczywistości gospodarczej przy inflacji sięgającej 8,6 procent, stopie referencyjnej NBP wynoszącej 2,25 procent i wdrażanym właśnie Polskim Ładzie, który znacząco wpłynie na zdolność kredytową Polaków?
Będzie można się można o tym przekonać podczas dyskusji wokół raportu, w której oprócz jego autorów wezmą udział zaproszeni goście, m.in. prof. Witold Orłowski.
Webinarium odbędzie się 18 stycznia 2022 r. w godz. 10:00-12:30.
Formularz zgłoszeniowy webinarium znajduje się na stronach konferencje.alebank.pl.