Dokończenie zmian w OFE, wzrost PKB o 4 procent, plan rządu na 2021 rok

Dokończenie zmian w OFE, wzrost PKB o 4 procent, plan rządu na 2021 rok
Ministerstwo Finansów - Logo (źródło: mf.gov.pl)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd spodziewa się wzrostu PKB w 2021 na poziomie 4 proc. wobec 4,6 proc. spadku w 2020 r. i inflację średnioroczną na poziomie 1,8 proc. wobec 3,3 proc. w tym roku - napisano w założeniach do przyszłorocznego budżetu do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Resort finansów zakłada odmrożenie podatku handlowego #DGP

Stopa bezrobocia w 2021 roku ma spaść do 7,5 proc. z 8 proc. w tym roku.

Inwestycje wzrosną o 4,0 proc. po spadku o 10,6 proc. w 2020 roku, a konsumpcja prywatna wzrośnie w 2021 o 4,4 proc. po spadku o 4,2 proc. w tym roku.

Plan budżetu na 2021 r. zawiera także propozycję ustalenia płacy minimalnej na poziomie 2716 zł brutto, co wg DGP oznaczałoby, że wzrost będzie najniższym z możliwych przy założeniach wzrostu gospodarczego i inflacji na przyszły rok.

MF planuje też zamrożenie płac w budżetówce.

Z informacji DGP wynika, że ministerstwo finansów zamierza uwzględnić w budżecie wypłatę trzynastej i czternastej emerytury, których koszt można szacować na ok. 20 mld zł.

Resort finansów zakłada też odmrożenie podatku handlowego.

Resort uwzględnia także w swoich planach wprowadzenie nowego podatku od zawartości cukru w napojach.

Wraca także dokończenie reformy OFE, czyli zamiana otwartych funduszy emerytalnych w prywatne indywidualne konta emerytalne.

Za przeniesienie aktywów z OFE do IKE ma zostać pobrana 15-proc. opłata, która ma być przychodem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niej budżet będzie mógł wypłacić mniejszą dotację do FUS.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews