Dochodzenie wobec banku Barclays w sprawie prania pieniędzy i unikania podatków

Brytyjski bank ujawnił to w swoim rocznym raporcie opublikowanym wraz z wynikami za czwarty kwartał, w którym uwzględniono także rezerwę w wysokości 90 mln funtów na potencjalne odszkodowania wynikające z niewłaściwie udzielanych pożyczek samochodowych, co jest przedmiotem oddzielnego dochodzenia FCA.
Barclays w swoim raporcie napisał, że nowe dochodzenie w sprawie prania pieniędzy dotyczy sytuacji z przeszłości.
Czytaj także: Ranking S&P Global największych banków Europy według aktywów
Kłopoty z fiskusem
FCA pod koniec 2024 roku nałożyło na Bank grzywnę w wysokości 40 mln funtów za płatności na rzecz katarskich inwestorów w 2008 r., których regulator nazwał „lekkomyślnymi”.
W 2015 roku Bank musiał też zapłacić grzywnę w wysokości 72 mln funtów za niedbałe kontrole, które nie wykryły przestępstw finansowych popełnianych przez bogatych katarskich klientów.
W ubiegłym roku FCA napomniała wszystkie brytyjskie banki, że powinny poprawić kontrole sytuacji, w których może dochodzić do prania pieniędzy.
Dodatkowym kłopotem, z którym musi się zmierzyć Barclays jest wezwanie ze strony brytyjskich organów podatkowych w związku z niewłaściwą interpretacją przepisów dotyczących podatku bankowego. Podatek taki pobierany jest corocznie od bilansów banków. Został wprowadzony po kryzysie finansowym w 2008 roku.
Czytaj także: Brytyjskie banki nie odpowiadają za oszustwa związane z autoryzowanymi płatnościami push
Znaczny wzrost zysku Barclays Banku
W raporcie za IV kwartał 2024 r. Barclays wykazał zysk netto w wysokości 1 mld funtów, co było znacznym wzrostem w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzedniego, kiedy to odnotował stratę netto w wysokości 111 mln funtów.
Przychody grupy wzrosły o 24 proc., do 7 mld funtów. Barclays poinformował też o odpisach z tytułu utraty wartości kredytów w wysokości 700 mln funtów, co stanowi wzrost o ok. 17 proc. w porównaniu z 2024 rokiem.
Wartość akcji grupy Barclays wzrosła ponad dwukrotnie od czasu, gdy prezes Coimbatore Sundararajan Venkatakrishnan przedstawił w ubiegłym roku swój plan restrukturyzacji, który przewidywał znaczną ekspansję na rynku krajowym. Venkatakrishnan objął stanowisko dyrektora generalnego grupy Barclays w listopadzie 2021 roku.
Urodził się w Mysore w Indiach w styczniu 1966 roku, a kształcił między innymi w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał tytuł doktora w Massachusetts Institute of Technology. W latach 1994–2016 pracował w JPMorgan Chase. Do Barclays dołączył w 2016 r. obejmując stanowisko dyrektora ds. ryzyka, a następnie w październiku 2020 r. dyrektora ds. rynków globalnych.
