Dlaczego warto mieć konto bankowe? Oto główne korzyści!

Dlaczego warto mieć konto bankowe? Oto główne korzyści!
Źródło: stock.adobe.com / Santander Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bez konta bankowego da się żyć – według raportu Banku Światowego z 2023 roku 4% Polaków wciąż obywa się bez niego. Jednak rachunek w banku po prostu ułatwia codzienne funkcjonowanie i daje dostęp do usług, z których nie da się skorzystać inaczej. Sprawdź, dlaczego warto mieć konto osobiste!

Co daje konto bankowe?

Konto osobiste ma wiele zalet i naprawdę warto z niego korzystać. Nie musisz wierzyć na słowo – najważniejsze korzyści, jakie daje rachunek w banku, to:

Bezpieczeństwo i wygoda

Alternatywą dla konta bankowego jest gotówka. Jeśli nie masz rachunku w wybranym banku, pieniądze trzymasz w domu i płacisz nimi w sklepach, spółdzielni czy na poczcie. Oszczędności odkładasz do przysłowiowej skarpety, a całą wypłatę nosisz w portfelu.

To po prostu niewygodne – konto bankowe pozwoli Ci opłacać rachunki przelewem bez wychodzenia z domu, a zakupy zrobisz nawet wtedy, kiedy zapomnisz wziąć portfela. Sam rachunek ma wiele zabezpieczeń, które chronią Twoje pieniądze.

Nawet gdyby ktoś ukradł Ci kartę płatniczą, bez problemu zablokujesz ją w aplikacji banku lub na infolinii banku. Nie musisz przy tym całkowicie rezygnować z gotówki – wypłacisz tyle, ile potrzebujesz w bankomacie, kasie banku, a także w niektórych sklepach.

Karta płatnicza

Pamiętaj, że przy płatnościach bezgotówkowych nie musisz martwić się czy kasjer w sklepie wyda Ci resztę. Wygodnie zapłacisz w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej, wybranych parkingach i w biletomacie.

Karta płatnicza do konta osobistego pozwoli Ci też robić zakupy w Internecie, gdzie często kupisz produkty w lepszych cenach niż stacjonarnie. Znajdziesz również rzeczy, których próżno szukać na sklepowych półkach lub po które trzeba daleko jechać.

Bezpłatne przelewy

Dzięki rachunkowi w banku możesz zapomnieć o płaceniu rachunków na poczcie czy w punkcie obsługi klienta. Wystarczy, że pójdziesz do oddziału banku i zlecisz przesłanie środków – zlecenie może być cykliczne, więc musisz ustawić je tylko raz.

Możesz też skorzystać z jeszcze szybszej i wygodniejszej opcji, czyli z bankowości internetowej lub mobilnej. Przelewy możesz zlecać o każdej porze dnia i nocy, i w większości przypadków nic za to nie zapłacisz. Możesz ustawić cykliczne zlecenia stałe lub polecenia zapłaty, a rachunki same opłacą się na czas.

Lokaty i inwestycje

Nie od dziś wiadomo, że trzymanie pieniędzy w skarpecie nie jest najlepszym sposobem na oszczędzanie. Z kontem bankowym masz znacznie więcej możliwości.

Otworzysz rachunek oszczędnościowy w Internecie z oprocentowaniem, dzięki któremu Twoje pieniądze będą się pomnażać.

Założysz lokatę terminową, na której zamrażasz część pieniędzy na określony czas i zarabiasz na nich.

Usługi publiczne i potwierdzenie tożsamości

Konto w banku pozwala Ci też korzystać z usług publicznych. Za pośrednictwem banku złożysz wniosek o świadczenie socjalne.

To możliwe dzięki odpowiedniej weryfikacji tożsamości, jaką przeprowadza bank.

Jak założyć konto osobiste?

Zakładanie konta bankowego jest bardzo proste. Na początek wybierz odpowiedni rachunek dla siebie. Różne rodzaje kont znajdziesz na stronie https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta.

Żeby otworzyć rachunek, możesz przyjść do dowolnego oddziału banku, ale nie jest to konieczne. Najwygodniejszym sposobem jest założenie konta bankowego online, na stronie internetowej banku lub w aplikacji mobilnej.

Źródło: BANK.pl