Dlaczego jest potrzeby e-weksel?

Dlaczego jest potrzeby e-weksel?
Agnieszka Wachnicka. Źrodło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W związku z apelem Rady Przedsiębiorczości do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań w celu nowelizacji aktów prawnych umożliwiających wprowadzenia do obrotu prawnego weksla w formie elektronicznej poprosiliśmy o komentarz Agnieszkę Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W okresie niezwykle dynamicznych zmian gospodarczych zmierzających do cyfryzacji procesów gospodarczych ujawniły się istotne niedomagania papierowej formy weksla, zarówno w zakresie łatwości i szybkości posługiwania się tym instrumentem finansowym, w tym braku możliwości wymiany weksla na odległość, ale również w zakresie bezpieczeństwa obrotu.  

Okazuje się bowiem, że postęp technologiczny doprowadził do powstania technologii fałszujących podpisy w sposób nieodróżnialny od podpisu odręcznego.

Wprowadzenie do obrotu e-weksla mogłoby rozwiązywać problemy powstałe w obrocie tradycyjnym wekslem, zapewniając szybkość i prostotę obrotu, przy zachowaniu wszystkich funkcji weksla materialnego, a jednocześnie w sposób zapewniający wysoko poziom bezpieczeństwa

Aby można było mówić o bezpieczeństwie i pewności obrotu konieczne jest zapewnienie wiarygodności i trwałej identyfikacji wystawcy oraz dalszych nabywców i zbywców weksla oraz integralności i niezmienności weksla (poza niezaprzeczalnymi zmianami zgodnymi z prawem wekslowym dokonanymi przez identyfikowalne osoby).

Czytaj także: Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie weksla w formie elektronicznej>>>

Weksel odzwierciedlony w trwałym nośniku

Trzeba zaznaczyć, że technologicznie jesteśmy do tego przygotowani, a tym samym jesteśmy w stanie wyeliminować podstawową słabość występującą w elektronicznych dokumentach, jaką jest trudność w zagwarantowaniu ich unikalności, czyli możliwości stwierdzenia, która wersja dokumentu jest oryginalna.

Często zdarza się, że powstaje wiele kopii tego samego dokumentu elektronicznego. Niekoniecznie dzieje się tak wskutek zamierzonej ingerencji człowieka, czyli próby sfałszowania dokumentu, lecz wynika to ze specyfiki urządzeń elektronicznych.

Przykładowo, jeśli wyślemy dokument za pomocą poczty elektronicznej to jego kopia może zostać zapisana na komputerze nadawcy, serwerze nadawcy, serwerze odbiorcy oraz komputerze odbiorcy.

Należy zatem zapewnić, aby weksel był odzwierciedlony w trwałym nośniku, co ma na celu zapewnienie unikatowości jego cyfrowej wersji. Wówczas, nawet jeśli postanie wiele kopii weksla, tą właściwą wersją będzie zachowana na trwałym nośniku.

Którą technologię blockchain wybrać?

Dysponujemy wykorzystywaną już i sprawdzoną – w przypadku innych zdarzeń gospodarczych – technologią blockchain, która umożliwia wykorzystanie metody trwałego nośnika.

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jeden system blockchain, taki system może być realizowany na wiele sposobów (jako system prywatny, publiczny, czy też w ramach infrastruktury państwowej).

Realizacja koncepcji e-weksla wymagałaby przeanalizowania zalet i wad każdego z systemów i podjęcia decyzji, w którym z nich powinien funkcjonować e-weksel.

Konieczna jest zatem decyzja o charakterze systemowym, ponieważ od strony technologicznej jesteśmy do wcielenia w życie tej koncepcji gotowi.

Źródło: BANK.pl