Dlaczego istnienie gotówki jest ważne?

Dlaczego istnienie gotówki jest ważne?
Dariusz Marcjasz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dariusz Marcjasz, Country Manager w Euronet Polska w swoich poprzednich rolach zawodowych zajmował się obrotem bezgotówkowym. Podczas Kongresu Obsługi Gotówki zapytaliśmy go jak ze swojej obecnej perspektywy ocenia rolę gotówki w naszej gospodarce.

„Rzeczywiście zajmowałem się obrotem bezgotówkowym. Ale także pracowałem chociażby w bankach, gdzie zajmowałem się gotówką. Moim zadaniem była optymalizacja obrotu gotówkowego” – przyznał Dariusz Marcjasz.

„Po pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie sytuacja się zmieniła. Dziś gotówka jest bardzo ważna dla wszystkich obywateli w Polsce, gotówka ma istotne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa”.

Przypomniał w tej kwestii stanowisko Narodowego Banku Polskiego i jego Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.

Gotówka daje bezpieczeństwo

Podkreślił, że w razie np. ataku cybernetycznego bezpieczeństwo obrotu pieniężnego zapewnia gotówka.

„Jeden dolar schowany dzisiaj w szafie, za pięć lat będzie jednym dolarem. Natomiast jeśli zostawimy plastik na 5 lat, to po tym czasie będzie to tylko plastik bez możliwości dostępu do gotówki, bo wiadomo, że chociażby karty płatnicze są wydawane na cztery lata” – powiedział przedstawiciel Euronet Polska.

Pewnym potwierdzeniem jego słów była podczas Kongresu wypowiedź Barbary Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w Narodowym Banku Polskim. Jak stwierdziła tylko raz w życiu widziała w obiegu banknot o nominale 500 złotych, mimo że na rynku jest dzisiaj kilkadziesiąt milionów takich banknotów. To dowodzi, jej zdaniem, że ludzie przechowują te banknoty w domach.

Dariusz Marcjasz na pytanie czy widzi przewagę promocji obrotu bezgotówkowego w mediach nad promocją obrotu gotówkowego, przyznał, że jest taka przewaga.

„Wydaje mi się, że jest dużo promocji narzędzi bezgotówkowych natomiast o gotówce się nie mówi, a szkoda. Gotówka tak jak wspomnieliśmy, jest to środek płatności, który w sytuacjach kryzysowych zawsze i w każdej okoliczności jest dostępny dla każdego obywatela” – zauważył.

Jak zatrzymać spadek liczby bankomatów?

Na pytanie czy przepisy wprowadzające obowiązek stosowania w bankomatach systemów barwiących banknoty w przypadku próby ich kradzieży z urządzenia mogą być dla jego firmy dużym problemem stwierdził:

„Ta kwestia rzeczywiście jest dla nas dotkliwa ale myślę, że nie tylko dla Euronetu. Jesteśmy wyjątkowym biznesem, który nie jest w stanie opłatami za wypłaty gotówkowe wyrównywać swojej strony przychodowej z kosztową.”

Jak wskazał wszystkie ceny idą w górę, natomiast przychody z tytułu wypłacania gotówki z bankomatów są stałe od 2010 roku.

Ta sytuacja może doprowadzić do tego, że ze względów kosztowych część bankomatów będzie usuwana z rynku zarówno przez banki, jak i operatorów niezależnych.

„Jeśli tak zwane interchange fee wynosiłoby nie 1 złoty 20 groszy, czy 1 złoty 30 groszy, ale byłoby o wiele wyższe, to łatwiej by było stawiać nowe bankomaty, które zapewniłby ludności szerszy dostęp do gotówki” – podsumował Dariusz Marcjasz.

Źródło: BANK.pl