Dlaczego ceny OC w lipcu 2021 roku znacząco wzrosły?

Dlaczego ceny OC w lipcu 2021 roku znacząco wzrosły?
Fot. stock.adobe.com / Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Eksperci porównywarki Ubea.pl ostrzegali niedawno, że średnie składki OC mogą niebawem znów wzrosnąć. Znacząca podwyżka cen ubezpieczenia w lipcu potwierdza te prognozy. Dlaczego ceny OC rosną? Czy jesienią czekają na kierowców kolejne podwyżki OC?

Analizując wzrost średniej wartości szkody likwidowanej z OC, eksperci Ubea.pl ostrzegali przed tym, że już niedługo ceny ubezpieczenia mogą zacząć ponownie rosnąć.

I faktycznie: w lipcu spełnił się niekorzystny dla kierowców scenariusz. W siódmym miesiącu roku średni koszt OC wzrósł aż o 5% w porównaniu z czerwcem.

Większa liczba szkód może skłonić ubezpieczycieli do dalszych podwyżek OC

Dodatkowych powodów do niepokoju dla właścicieli samochodów dostarczają doniesienia na temat inflacji oraz wypadkowości na drogach. Czy zatem kierowcy powinni obawiać się kolejnych wyraźnych podwyżek OC?

Czytaj także: Inflacja podbija koszty OC

Jak powstaje barometr OC?

Poziom barometru cenowego z lipca 2021 r. = 100↑ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 95↗)

Barometr OC przygotowywany przez Ubea.pl powstaje co miesiąc na bazie ponad 100 000 rzeczywistych i anonimowych kalkulacji wykonywanych przez internautów.

Nagła lipcowa podwyżka była największą zmianą od dłuższego czasu

Z tych obliczeń wyciągana jest średnia składka OC oferowana online przez ubezpieczycieli współpracujących z porównywarką.

Następnie taka składka zostaje porównana do wyniku ze stycznia danego roku, który stanowi punkt odniesienia dla barometru (poziom 100).

Czytaj także: Niekorzystne dla polskich samorządów orzeczenie TSUE w sprawie samochodowego OC

Ceny OC wzrosły gwałtownie

Jeszcze w czerwcu składka OC wynosiła ok. 95% wyniku ze stycznia. Tymczasem w lipcu ceny ubezpieczeń poszybowały i osiągnęły poziom bardzo zbliżony do tego notowanego na początku roku.

Polacy przemierzyli wiele kilometrów samochodami, co przełożyło się niestety na wypadkowość na krajowych drogach

‒ Nagła lipcowa podwyżka była największą zmianą od dłuższego czasu ‒ podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jakie są przyczyny aż tak znaczącej podwyżki? Ma ona najprawdopodobniej związek z inflacją oraz wzrostem wartości szkód likwidowanych z OC.

Prognozy na najbliższe miesiące nie są niestety zbyt optymistyczne dla kierowców.

‒ W trakcie tegorocznych wakacji Polacy przemierzyli wiele kilometrów samochodami, co przełożyło się niestety na wypadkowość na krajowych drogach ‒ zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl. ‒ Większa liczba szkód może skłonić ubezpieczycieli do dalszych podwyżek OC.

Źródło: Ubea.pl

Czytaj także: Zadośćuczynienie dla rodzin ofiar wypadków będzie wyższe

Źródło: Ubea.pl