Deweloperzy w centrum miasta budują mniejsze projekty, niż na obrzeżach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pieniadze.domek.250xFakt, że w danej dzielnicy czy regionie miasta znajduje się duża liczba inwestycji deweloperskich nie zawsze musi oznaczać, że zlokalizowana jest tam duża oferta mieszkaniowa. Wszystko zależy od wielkości poszczególnych inwestycji.

W stolicy najwięcej sprzedawanych obecnie projektów jest zlokalizowanych na Mokotowie, a największa podaż mieszkań występuje na Białołęce. W grodzie Kraka największa liczba inwestycji deweloperskich znajduje się na terenie dzielnicy Dębniki, z kolei najszerszy wybór lokali mieszkalnych występuje na Podgórzu.

Za to inaczej wygląda sytuacja we Wrocławiu. W tym mieście najwięcej nowych projektów wielorodzinnych i jednocześnie największa oferta mieszkań deweloperskich do kupna występuje w rejonie Krzyków.

111115.deweloperzy.550x

Warto dodać, że mniejsze inwestycje deweloperskie zazwyczaj powstają w centralnych regionach miasta. Wynika to z faktu, że w takich obszarach już obecnie znajduje się zwarta zabudowa, a ceny znajdujących się tam gruntów osiągają wysokie poziomy. Z tego względu ciężko jest znaleźć tereny pod nowe projekty, a te które powstają mają raczej charakter mniejszych, czasem kameralnych obiektów o wysokim nieraz apartamentowym standardzie, niż dużych inwestycji składających się z kilku budynków. Tak jest w Krakowie, gdzie na Starym Mieście podaż nowych lokali jest stosunkowo nieduża, a liczba samych inwestycji jest większa niż na Grzegórzkach czy w Krowodrzy. Podobnie jest w stolicy – prym pod względem łącznej oferty nowych mieszkań już od pewnego czasu wiedzie Białołęka mimo tego, że największa liczba obiektów deweloperskich, w których trwa sprzedaż znajduje się na Mokotowie. W tej pierwszej dzielnicy powstają, bowiem głównie większe inwestycje składające się z kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset lokali mieszkalnych.

Emmerson S.A.