Deutsche Pfandbriefbank AG w tarapatach

Deutsche Pfandbriefbank AG w tarapatach
Fot. stock.adobe.com / Robert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Deutsche Pfandbriefbank AG (PBB) jest jedną z największych firm finansujących nieruchomości w Niemczech. W marcu ‘24 bank podał informację, że udzielił ponad 3 mld euro kredytów deweloperskich wysokiego ryzyka, głównie w Niemczech, z czego połowa była przeznaczona na budowę biurowców. Pieniądze zaangażowane są w budowach, z których wiele jest jeszcze dalekich od ukończenia. Bank zaangażowany jest też na rynku amerykańskim, gdzie ceny powierzchni biurowych spadają.

Dyrektor generalna Kay Wolf poinformowała, że w nadchodzących miesiącach wzrośnie liczba kredytów niepracujących, ale Bank może przetrwać spadek cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, nawet o 20%. Oświadczyła, że w tym roku kierowany przez nią Bank wstrzyma nową działalność w USA, koncentrując się na zarządzaniu ryzykiem, ale nie wycofa się z amerykańskiego rynku, na którym działa od 2016 roku.

Zysk banku spadł ze 187 mln euro w 2022 do 91 mln euro w 2023 roku. Rezerwy na niepracujące kredyty wzrosły z 44 mln euro do ​​212 mln euro. Były to najgorsze wyniki PBB od wejścia na giełdę w roku 2015. Bank zapowiedział, że nie wypłaci dywidendy za 2023 rok, ale prognozuje, że zysk w 2024 roku będzie „znacznie wyższy”.

Czytaj także: Moody’s obniża perspektywę ratingu Aaa dla niemieckich banków ze stabilnej do negatywnej

Deutsche Pfandbriefbank AG na rynku finansowym

PBB powstał dzięki pomocy rządu Niemiec w czasie kryzysu finansowego ponad dziesięć lat temu. 16% portfela kredytowego jest zaangażowane na rynku amerykańskim. Zaangażowanie to znacznie wzrosło w 2020 roku, gdy pandemia zamknęła dzielnice biznesowe.

W ostatnim roku akcje Banku spadły o 40%. Inwestorzy obawiają się, że Bank ma za mało kapitału, by pokryć ewentualne straty. Nie zgadza się z tym Kay Wolf, która twierdzi, że PBB jest dobrze dokapitalizowany.

Według mierników preferowanych przez organy regulacyjne rzeczywiście tak jest. Na dzień 31 grudnia 2023 roku PBB odnotował współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 na poziomie 15,7%, znacznie powyżej regulacyjnego minimum wynoszącego 8,4%.

Czytaj także: Prezes Bundesbanku martwi się o europejską gospodarkę

PBB, Tier 1 a banki w kryzysie

Sceptycy uważają, że wskaźnik ten jest sztucznie zawyżony. Organy regulacyjne oceniają adekwatność kapitałową ważąc różne aktywa współczynnikami ryzyka.

Prawie każdy bank, który upadł w ostatnich latach, do samego końca miał doskonały współczynnik kapitału ważonego ryzykiem. Współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 Silicon Valley Bank wyniósł 12% w grudniu 2022 r., czyli był o 200 punktów bazowych wyższy niż średnia dla grupy porównywalnej. Credit Suisse miał współczynnik ponad 14%.

Najwyraźniej problemem jest zła ocena ryzyka poszczególnych aktywów.

W Europie banki są zaangażowane w kredyty w wysokości ok. 1,4 bln euro dla branży nieruchomości komercyjnych. Najbardziej zaangażowane w ten sektor są banki niemieckie, francuskie i holenderskie.

Według stowarzyszenia branżowego ZIA warty 670 mld euro niemiecki sektor nieruchomości odpowiada za mniej więcej jedną piątą produkcji i jedno na 10 miejsc pracy.

Czytaj także: Recesja w Niemczech ciągnie w dół gospodarki Europy Środkowej

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl