Deloitte EMEA Fast 500: 37 polskich firm w rankingu najszybciej rozwijających się spółek technologicznych

Deloitte EMEA Fast 500: 37 polskich firm w rankingu najszybciej rozwijających się spółek technologicznych
Fot. stock.adobe.com / monsitj
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po kilkuletniej przerwie powrócił ranking Deloitte EMEA Fast 500. Zestawienie wyróżnia najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W tym roku pierwsze miejsce zajął fiński producent gier komputerowych Metacore Games Oy. Spośród polskich firm najwyżej uplasował się dostawca usług płatności odroczonych PayPo. Tymczasem od 1 czerwca ’24 trwa jubileuszowa 25. edycja Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Do programu mogą zgłaszać się najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy technologiczne z dziewiętnastu państw Europy Środkowej, poinformowała Firma.

Deloitte EMEA Fast 500 to branżowe zestawienie, które identyfikuje i wyróżnia liderów technologicznych z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Ranking obejmuje najszybciej rozwijające się firmy zgłoszone do programów Deloitte Technology Fast 50 w regionie EMEA.

Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie procentowego wzrostu przychodów w latach 2019-2022.

Najliczniejsza grupa w Deloitte EMEA Fast 500 to producenci oprogramowania

Tegoroczny ranking został zdominowany przez producentów oprogramowania, którzy zajęli aż 235 pozycji w zestawieniu, co odpowiada 47 proc. wszystkich firm.

Z kolei największe średnie wskaźniki procentowego wzrostu odnotowały firmy z branży mediów i rozrywki (3 225 proc.) oraz fintechy (3 202 proc.).

Najwyższą pozycję w rankingu zajął fiński producent gier komputerowych, Metacore Games Oy. Firma zanotowała imponujący wzrost na poziomie 89 319 proc. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć firm z Wielkiej Brytanii.

W rankingu znalazły się firmy reprezentujące zróżnicowane branże powiązane z obszarem high-tech – komunikację, fintech, produkcję sprzętu komputerowego, opiekę zdrowotną i nauki przyrodnicze, handel cyfrowy, technologie środowiskowe, energetyczne, media i rozrywkę oraz oprogramowanie. Średni procentowy wzrost przychodów uwzględnionych firm wyniósł aż 1 931 proc.

– Ranking EMEA Fast 500 jest barometrem innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie. Zestawienie pokazuje, jak zróżnicowany i dynamiczny jest sektor technologiczny w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Firmy, które znajdują się na liście, nie tylko osiągnęły imponujące wyniki finansowe, ale także przesuwają granice możliwości technologicznych w swoich branżach – mówi Michał Przybylski, dyrektor w dziale doradztwa finansowego, lider Programu Deloitte Technology Fast 50 CE w Polsce.

Czytaj także: Raport Specjalny | Technologie Bankowe | O tych rozwiązaniach niedługo usłyszymy

Polacy z potencjałem

Spośród polskich firm największy sukces osiągnął dostawca usług płatności odroczonych PayPo, który uplasował się na 48. pozycji w rankingu. Wśród stu najszybciej rozwijających się organizacji znalazły się również firma software’owa Worksmile, producent mebli noo.ma oraz Bin-e, producent inteligentnych urządzeń na odpady.

W całym zestawieniu uplasowało się 37 polskich firm, w tym aż 25 producentów oprogramowania oraz czterej producenci sprzętu, trzy firmy związane z opieką zdrowotną, dwa fintechy, dwie firmy z branży mediów i rozrywki oraz jeden producent technologii środowiskowych.

– Obecność w zestawieniu 37 polskich przedsiębiorstw, z dominującą grupą producentów oprogramowania, świadczy o ogromnym potencjale polskiego sektora technologicznego.

Każda z firm wnosi unikalną wartość i przyczynia się do globalnego rozwoju technologii. Ranking pokazuje, że polski rynek jest gotowy konkurować na najwyższym poziomie – mówi Michał Przybylski z Deloitte.

Czytaj także: Forum Bankowe 2024 o nowych technologiach i cyberbezpieczeństwie w sektorze bankowym

Jubileuszowa edycja Fast 50 wystartowała

1 czerwca 2024 roku rozpoczęła się jubileuszowa, 25. Edycja Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Do programu mogą zgłaszać się istniejące od co najmniej czterech lat najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy technologiczne z dziewiętnastu państw Europy Środkowej.

Oprócz kategorii głównej przewidziano także wyróżnienia dla podmiotów działających krócej (założonych po 2020; kategoria Companies to Watch) oraz przedsiębiorstw wyróżniających się w zakresie dbałości o korzystny wpływ na środowisko, biznes i społeczeństwo (kategoria Impact Stars).

Po raz trzeci regionalnym partnerem wydarzenia jest Google Cloud, we współpracy z którym w ramach kategorii CE Tech Rocketship! wyróżnione zostaną firmy tworzące unikalne, skalowalne rozwiązania technologiczne.

Zgłoszenia zbierane są do 31 sierpnia, a uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się 14 listopada 2024 roku.

Pełne zestawienie Deloitte EMEA Fast 500 jest dostępne tutaj.

Źródło: Deloitte Polska