Czy Private Rented Sector podtrzyma popyt na mieszkania?

Czy Private Rented Sector podtrzyma popyt na mieszkania?
Bartosz Kazimierczuk, prezes spółki Tower Investments. Źródło: TI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na trzy pytania od aleBank.pl dotyczące obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym odpowiada Bartosz Kazimierczuk, prezes spółki Tower Investments.

Portal aleBank.pl: Ceny mieszkań dynamicznie rosną, rosną także raty kredytów ze względu na coraz wyższe stopy procentowe. Jednocześnie spada zdolność kredytowa Polaków. Niebawem tylko niewielką część społeczeństwa będzie stać na kupno mieszkania. To być może ograniczy popyt na mieszkania, co nie jest dobrą wiadomością dla deweloperów. Czy widzi Pan takie zagrożenie?

Bartosz Kazimierczuk: Suma wskazanych okoliczności rzeczywiście może zakłócić wyjątkowo komfortową sytuację deweloperów mieszkaniowych, którzy w ostatnich latach nie musieli się przejmować zbytem swoich produktów.  Nawet regularne podwyżki cen mieszkań nie zahamowały sprzedaży.

Teraz doszliśmy jednak do poziomu cen, który może być kłopotliwy dla klientów indywidualnych w świetle drożejących kredytów oraz niższej zdolności kredytowej większości konsumentów. Popyt wprawdzie wciąż jest wysoki, jednak walka o klienta może stać się bardziej angażująca

Czytaj także: Czy PRS wzmocni rynek deweloperski i budowlany?

Jakie są perspektywy dla rynku deweloperskiego przy rosnącej inflacji?

‒ Rynek deweloperski jest owszem wrażliwy na rosnące stopy procentowe i wzrost cen materiałów budowlanych, ale jest szereg czynników, które należy uznać za sprzyjające dla tego sektora. W Polsce jest niskie bezrobocie, dynamicznie rosną wynagrodzenia, widoczna jest migracja do większych miast.

Nie spodziewam się więc, że dojdzie do załamania na rynku deweloperów mieszkaniowych, jednak poziom wzrostów obserwowany w ostatnich latach zapewne nie zostanie utrzymany.

Czytaj także: Nieruchomości – przespana szansa rozwoju rynku finansowego w Polsce

Czy rozwój Private Rented Sector, może podtrzymać popyt na mieszkania?

‒ PRS jest niewątpliwie obszarem rynku, który ma wiele do nadrobienia w Polsce. Dotychczas właściwie nie istniały profesjonalne podmioty mające w portfelu setki lub tysiące mieszkań na wynajem, z usystematyzowanym administrowaniem i spójną ofertą.

Jest taki stereotyp na polskim rynku nieruchomości mówiący o tym, że Polak koniecznie chce być właścicielem swojego mieszkania. Być może wynika to uwarunkowań historycznych i kulturowych, jednak brak oferty profesjonalnych podmiotów wynajmujących mieszkania mógł przyczynić się do takich przekonań.

Najbliższe lata pokażą, czy wejście na polski rynek międzynarodowych funduszy specjalizujących się w wynajmie mieszkań zmieni nastawienie polskich klientów. Jestem zdania, że tak będzie, głównie ze względu na znacznie inne podejście do kwestii własności oraz potrzebę mobilności dla pokolenia millenialsów.

Czytaj także: PRS, fundusze inwestujące w rynek najmu instytucjonalnego mieszkań, jak Polsce daleko do świata?

Źródło: aleBank.pl